• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Engelleri mavi sularda aşıyor

Bir ayağı engelli olan İsmail Oruç, Türkiye'nin tüm kıyılarını ziyaret etmek üzere yelken açtı

Engelleri mavi sularda aşıyor

17.07.2012, 00:00


19 Mayıs'ta Marmara'dan yola çıkan ve 400 milden fazla yol yapan Oruç, Mordoğan'a ulaştı

CEM LİMAN (MORDOĞAN)

Deniz tutkunu İsmail Oruç (52), kendi yaptığı yelkenliyle Marmara'dan çıktığı yolculuğunda Ege kıyılarına vardı. Bir ayağı engelli olmasına rağmen mavi sulara olan tutkusuyla Türkiye'nin bütün kıyılarını ziyaret etmek istediğini belirten Oruç, "Özellikle gençlere deniz sevgisini aşılamak istiyorum. 'Her mahalleye bir yelkenli' projesi başlattım. Ülkemizde herkesin denizi tanımasını istiyorum" dedi.
19 Mayıs 2012'de Tekirdağ Yelken Kulübü'nden yola çıkarak Çanakkale, Ayvalık, Foça, Mordoğan, Urla ve İzmir rotasını izleyen İsmail Oruç, kıyıları dolaştıktan sonra 29 Ekim'de İstanbul'da olacak. Mordoğan'da mola veren Oruç, Yeni Asır'ın sorularını yanıtladı. 400 milden fazla yol yapan İsmail Oruç, kendi elleriyle yaptığı 5 metrelik teknesine Devekuşu adını verdi. Oruç, Mordoğan'a kadar seyir halindeyken 3 kez sert hava yüzünden tehlike atlattığını söyledi. Tek başına seyahat ettiği için sert havalarda barınaklara bağlanmakta zorlandığını kaydeden Oruç, "Bir ayağımda sorun var. Denize açıldığımda bütün zorluklarına rağmen bunu hatırlamıyorum bile. Çocukluktan beri teknelere ilgim vardı. Ancak 50 yaşında fırsat buldum. Ben bu yaşta başladıysam herkes yapabilir" diye konuştu.

"KENDİNİZ YAPIN"
Piyasada 100 bin doları bulan fiyatlarda tekneler olduğunu anlatan Oruç, çok daha ucuz maliyetle tekne sahibi olunabileceğini kaydetti. İsmail Oruç şöyle devam etti: "Birçok ülkede amatör denizciler özellikle kendi yaptığı teknelerle geziyor. Ülkemizin 4 tarafı denizle çevrili ama biz sadece rıhtımlarda bağlı olan veya gezen teknelere bakıp iç geçirmekle yetiniyoruz. İlk teknemi 2009'da 2.5 metre olarak yaptım. Sonra 5 metre boyundaki Devekuşu adını verdiğim bu tekneyi 18 ayda suya indirdim."
Sınırlı bütçelerle de amatör denizciliğin geliştirilebileceğini anlatan İsmail Oruç, denizi karadan seyretmek yerine bizzat katılmak gerektiğini söyledi. Oruç, "Emekli maaşımla 1.5 yılda tekne yaptım. Özellikle okul çağındaki gençleri bu konuda teşvik edebilirsek ve kendi tekneleri ile denizde olmalarını sağlayabilirsek gelecekte içlerinden deniz fatihleri çıkar. Onun için kendi teknesini yapmak isteyenlere ücretsiz olarak yelkenli projeleri dağıtmaya başladım" dedi.


Engelleri mavi sularda aşıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.