• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünya sanatçıları İzmir'de buluşacak

21-24 Eylül tarihlerinde Hilton'da düzenlenecek Dünya Sanat Olimpiyatları Konferansı'na 35 ülkeden 65'i sanatçı olmak üzere 80 kişi katılacak

Dünya sanatçıları İzmir'de buluşacak

27.07.2012, 00:00


MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Dünyanın önde gelen sanatçıları, Eylül ayında İzmir'de buluşacak. Dünya Sanat Olimpiyatları Konferansı, 21-24 Eylül 2012 tarihinde 35 ülkeden 65'i sanatçı olmak üzere toplam 80 kişinin katılımıyla Hilton Oteli'nde gerçekleştirilecek. Dünya Sanat Olimpiyatları Derneği tarafından İzmir'de ilk kez gerçekleştirilecek konferansın açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic yapacak.
Merkezi İzmir'de bulunan ve aralarında Bijen Molay, Aytül Büyüksaraç, Hülya Savaş ve Derya Var gibi çeşitli dallarda başarılı çalışmalara imza atan isimlerin de üyeleri arasında yer aldığı Dünya Sanat Olimpiyatları Derneği, bu organizasyonla farklı sanat dallarında dünyaca tanınan ve birçok ödülü olan sanatçıları, İzmir'e getirerek EXPO sürecinde kentin lobi çalışmalarına da katkı sağlamayı amaçlıyor.

BÜYÜK TANITIM
Eylül ayında Türkiye'de ilk kez dünyanın önde gelen sanatçılarını İzmir'de bir araya getireceklerini belirten Dünya Sanat Olimpiyatları Derneği Türkiye Başkanı Derya Var, 35 ülkeden 65 sanatçının İzmir'de buluşacağını söyledi. Türkiye'nin dışa açılım stratejilerini kültür ve sanatla desteklemek amacıyla bu organizasyonu İzmir'e getirdiklerini dile getiren Var, "Derneğimiz genel merkezi Hırvatistan olan WAG-World Art Games Uluslararası Dünya Sanat Federasyonu'nun Türkiye temsilcisi ve ulusal komitesi. Bu federasyon, üyesi olan 70 ülkenin başkanları ve çeşitli sanat dallarından gelen tanınmış sanatçıları ya da üye ülkelerin önemli isimlerinden oluşuyor. Derneğimiz geçen yıl Zagreb'te yapılan konferansa katılarak 2. konferansın İzmir'de yapılmasını sağladı. İzmir'de ilk uluslararası organizasyonumuz 21-24 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de yapılacak. Konferansta sanatçılar sunumlar gerçekleştirecek. Konferansımıza Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da destek veriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile oda ve derneklerimiz de katkı sağlıyor. Konferans ülkemizin ve kentimizin tanıtımı açısından önemli bir basamak olacak. Konferansa 35 ülkeden sanatçılar, milli komite başkanları, Cumhurbaşkanı, belediye başkanları ve konsoloslar, kongre boyunca tüm dünyaya sanatın evrensel dili aracılığı ile barış, hoşgörü ve sevgi mesajlarını iletecek. Amacımız, ülkemizi ve kentimizi en iyi şekilde tanıtmak. 2015 Dünya Sanat Olimpiyatları'nın İzmir'de yapılmasını sağlamak" dedi.

EXPO için lobi

Dünya Sanat Olimpiyatları Konferansı kapsamında konukların 21 Eylül tarihinde İzmir'e geleceklerini ifade eden Dünya Sanat Olimpiyatları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bijen Molay, 22 Eylül tarihinde konferansın, cumhurbaşkanları, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile AB Bakanı Egemen Bağış'ın açılış konuşmaları ile başlayacağını kaydetti. 23 Eylül tarihinde ise sanatçılar ve konukların Selçuk, Efes, Meryemana ve Şirince'yi de gezeceğini açıklayan Molay, 24 Eylül tarihinde de konukları ülkelerine yolcu edeceklerini vurguladı. Konferansın İzmir için büyük bir şans olduğunu açıklayan Molay, kent tanıtımı ve EXPO 2020 içinde lobi yapma imkanı bulacaklarını kaydetti.

Hangi sanatçılar katılıyor?
Arjantin/Eugenio Miguel, Antonio Zotta
Avusturya/Zeljko Janecic
Arnavutluk/Brunilda Namik Mumajesi, Eugent Mumajesi
Bosna-Hersek/Irfan Hozo
Bulgaristan/Radost Nikolaeva-Cohen, Galina Dimova
Burkina Fasso/Marcel Zongo
Kanada/Valerie Rempell, Jill Price
Kolombia/Sergio Jimenez
Endonezya/Spta Hastoko (Koko Harosea), Astari Siswanto, Suliati Boentaran
Güney Kore/Lee Dong-Chul, Yoon Sung-Moon, Hahm Seong-Shin, Lee Yin-Hyo, Kim Jung-Sin
Gana/Daniel Okino
Finlandiya/Poul Tiilila
Hırvatistan/Peter Weisz (WAG-Federasyon Kurucu-Başkan), Jasminka Blazevic Paunovic (WAG-Başkan Yardımcısı), Marco Jurcovic (WAG-Komite üyesi), Zoran Brucic (WAG-Komite Üyesi)
Hindistan/Sajad Hamdani, Ashis Kumar Pahi, Wahida Ahmed
Hollanda/Bikkel Artist
İran/Fahimeh Salahi Firooz, Ana Mohhamad Tatari, Mohamad Mehdi Heidarian
İsveç/Margaretha Lindblom Lulea
İngiltere/Vanessa Garside, Mansour Juma
Kenya/Jared Okama Ondieki
Kosova/Arian Rexhepi
Marokko/Younes Houssaini
Meksika/Alberto Barradas, Alejandro de Anda
Malezya/Ramsah Sabdin, Abu Hurairah
Montenegro/Milos Miki Popovic
Montenegro-Podgorica kenti Belediyesi/ Marija Janjusevic
Macaristan/Jolanta Rovacs Gaborne, Erzsebet Csurak
Nijerya/ Musa Ahmed AlHaji
Norveç/Harald Oredam, Hanna Houkom
Pakistan/Mak Muhammad Arshad Khan
Polonya/Anna Nosowicz, Mateusz Niedbal
Portekiz/Joao Charepe, Jose Tavares
Romanya/Carmen Cretzu Iacop, Valentine Iacop
Slovakya/Roman Turcel, Marek Mittas
Şili/Marcela Vicuna
Uganda/Joshua Opolot, Solomon Gluddene
Yeni Zelenda/Sharlaine Schimidth

Kimler destekliyor?

Kültür ve Turizm Bakanlığı
İzmir Büyükşehir Belediyesi
Karabağlar Belediyesi
Konak Belediyesi
Ege Üniversitesi
Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği
EBSO
İTO

Dünya sanatçıları İzmir'de buluşacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.