• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kilisede iftar

Kilisede iftar

31.07.2012, 18:56

Kültürler arası diyalog çerçevesince Buca Protestan Baptist Kilisesi'nde düzenlenen iftarda dostluk, barış, kardeşlik çağrısı yapıldı


ERCAN AKGÜN (HABER MERKEZİ)

Buca Protestan Baptist Kilisesi, kültürler arası diyalog çerçevesinde bir iftar düzenledi. Kilisenin ruhani önderi Ertan Çevik'in ev sahipliğinde ilk kez yapılan ve kilisenin bahçesinde gerçekleştirilen iftara Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İzmir Kültürler Arası Diyalog Merkezi (İZDİM) Başkanı Şemsettin Akyıldız, Buca İlçe Müftüsü Adem Gülmek ve Buca Belediye Meclisi üyeleri katıldı. Konuklarla yakından ilgilenen kilise önderi Ertan Çevik, protokol masasındaki su ikramlarını kendi elleriyle yaptı.

'BİRBİRİMİZİ TANIMALIYIZ'

İftarın ardından konuşan Ertan Çevik, "Binlerce yıl süren tarih tablosuna baktığımızda; dinler, inançlar ve farklı kültürler arasındaki soğuk ya da sıcak çatışmaların, insanlığa felaket, acı, nefret ve kin dışında bir şey getirmediği çok açıktır. Bu durumun en büyük sebeplerinden birisi de bu farklı kesimlerdeki insanların birbirlerini tanımamalarıdır. Küçülen dünyamızda insanların dostça ve barış içinde yaşabilme yollarının başında birbirini yeterince tanımaları ve diyalog halinde olmaları ihtiyacı kendini göstermektedir. Kültürler arası diyalog düşüncesi kapsamında bizler de İslam aleminin mübarek Ramazan ayını kutlar, misafirlerimize ve bu güzide vatanın evlatlarına hayırlı, esenlik dolu günler dileriz. Önümüzdeki yılların sevgi ve hoşgörü yılları olması için Hıristiyan cemaatler olarak yüce yaratıcımıza dua ederiz" dedi.

NAMAZ KILINDI

Daha sonra söz alan Milletvekili Sait, farklı iki dinin bir araya gelerek güzel bir tablo oluşturduğuna değinerek, "Bugün komşumuz Suriye'de Müslüman Müslüman'ı katlederken bu akşam burada hoşgörü çerçevesinde bir buluşma gerçekleşiyor. Bu düşüncelerinden dolayı kilise çalışanlarına teşekkür ediyorum" diye konuştu. Buca Belediye Başkanı Tatı da "Dünyaya örnek olacak bir gün. Burada siyaset, din ve ticaret yok. Din ayrımı yapılmadan Allah'ın evinde hoşgörü içinde yemek yiyoruz. Takdir edilecek bir tablo" diyerek güzel bir hoşgörü örneği olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından kilisesin arka kısmındaki bir odada Müftü Adem Gülmek tarafından akşam namazı kıldırıldı.


Kilisede iftar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN