• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Solmayan karanfil

Solmayan karanfil

01.09.2012, 19:34 Güncelleme Tarihi: 01.09.2012, 20:04

Ali Çavuş'un 1877'de Sakız'dan Mordoğan'a göçerken Rum aşkı Elena'dan aldığı karanfil 4 kuşaktır aile erkeklerinin yakasını süslüyor


ŞAFAK İNCE (HABER MERKEZİ)

Mordoğan'da Liman ailesinin karanfillerle dolaşan erkekleri kimseyi şaşırtmıyor. Gazeteci, belgesel yapımcısı ve kalamar avcısı olan Cem Liman'ın yakasındaki bu karanfil, 130 yıl önce yaşanan bir aşk hikayesinin simgesi. 4 nesildir taşınan karanfili bugün taşıyan Cem Liman, oğluna devredeceği mirasın hikayesini Yeni Asır'a anlattı.

EMİR ÇAKA BEY

Ege'de yelken açan Türk denizciliğinin mimarı Emir Çaka Bey, 1090'da Sakız Adası'na bayrak dikmişti. Liman ailesinin atası olan Aydınoğullarından Çavuldur boyu ise 1500'lü yıllarda Çaka Bey'in izinden giderek Sakız Adası'nda yaşam sürmeye başladı. Aradan geçen 300 yılın ardından 1877'de sülale, memleketleri İzmir'in kıyı kenti Mordoğan'a geri döndü. Ancak bir kişi gelmek istemedi. Henüz 12 yaşında olan Ali Çavuş, gönlünü Rum kızı Elena'ya kaptırmıştı. 17'sine giren Ali Çavuş, evlenmek için Elana'nın ailesinin kapısını çaldığında hayır yanıtıyla karşılaştı. Bir gündoğumunda iki aşık, Mordoğan'a kaçmak için sahilde buluştu. Ailesine karşı çıkmak istemeyen Elena, ayrılık vakti geldiğinde Ali Çavuş'a bir kırmızı karanfil uzatarak, "Bu çiçeği soldurma, aşkımız bu karanfilde yaşasın" diyerek uğurladı.

İLGİNÇ BİR ÖYKÜ
Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık eden Ali Çavuş, İkinci Dünya Savaşı'nın patlak verdiği yıl rahatsızlandı. O güne kadar hep yakasında bir karanfil taşıyan Ali Çavuş, çocuklarını ve torunlarına çiçeğin hikayesini anlattı. O tarihte 16 yaşında olan büyük torun Halil Liman, yaşananlardan çok etkilenerek vasiyeti devraldı. 4 yıl sonra dedesini kaybetmesinin ardından bir ilkbahar günü karanfili yakasına taktı ve kahveye indi. Alaya alınmasına karşın Halil Liman, inatla çiçeğini çıkarmadı. Askerden geldiğinde ise karanfili yakası yerine şapkasında taşımaya başladı. Adı Karanfilli Halil'e çıktı.

CENAZEDE BİLE...

Kardeşi İsmet Liman ise 1960 yılında öğretmen olup köyüne geldiğinde ağabeyinden dedesinin vasiyetini dinledi. Mordoğanlı bir kıza aşık olan ve kendini benzer bir aşk hikayesinin içinde bulan İsmet Liman da her gün göğsünde bir kırmızı karanfil taşımaya başladı. Bir yanda öğretmenlik diğer yandan Kemeraltı'nda balıkçılık yapan İsmet Liman, "Karanfilli hoca" diye anılmaya başladı. Mordoğan ile özdeşleşen iki isimden Karanfilli Halil, 1996 yılında hayata veda edince Karanfilli Hoca vasiyeti devam ettirmeyi sürdürdü. 2002'de İsmet Liman da son yolculuğuna her biri yakalarına karanfil takan sevenleriyle uğurlandığında Mordoğan için karanfil artık aşkın sembolü olmuştu.

"BİZE GÜÇ VERİYOR"

Vasiyeti İsmet Liman'ın oğlu Cem Liman devraldı. Cem Liman dışarıda şapkasında, işyerinde ise yakasında hep kırmızı karanfiliyle dolaştı. Ağabeyi Cüneyt, kardeşi Cenk ve yeğeni İsmet de yakalarına taktıkları karanfili çıkarmadı. İşte o kırmızı çiçeğin hikayesini anlatan Cem Liman, "Umutsuz bir aşk hikayesinden doğan bu karanfil bizim aile mirasımız. Bize aşkın önemini anlatıyor. Öyle yakanıza bir çiçek takıp çarşıda dolaşmak kolay değil. Sağlam bir yüreğiniz yoksa bunu takamaz, dolaşamazsınız. Bu çiçek bize güç veriyor" diye konuştu.

Nesilden nesile aktarılacak
Karanfili gelecekte taşıyacak isim de şimdiden belli. Cem Liman'ın oğlu Yusufhan babasından hikayeyi dinlediği gün karanfili yakasına takmış. Yusufhan, Mordoğan'da çiçeğiyle dolaşırken baba Cem Liman, karanfilin hiç bir zaman solmayacağını söyledi.

Solmayan karanfil haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN