• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

4 bin kişiye nefes verecek

4 bin kişiye nefes verecek

20.02.2013, 19:26

İzmirli Doç. Dr. Şanlı, hastalarını taşınabilir pilli cihazla solunum cihazına bağlanmaktan kurtarıyor. Şanlı, son olarak felçli Manisalı Milli Judocu Cansu’yu yaşama bağladı

FATİH ŞENDİL (HABER MERKEZİ)

İzmirli Doç. Dr. Aydın Şanlı, Türkiye'de sayıları 4 bine ulaşan, solunum cihazına bağlanmadan nefes alamayan felç, boyun kırığı ya da ALS hastalarının solunum problemini ortadan kaldırıyor. Şanlı, hastaları sadece tv kumandası büyüklüğündeki bir pil takarak yatağa bağlanmaktan kurtarıyor.
Aldığı uluslararası eğitimin ardından sahip olduğu sertifikayla Türkiye, Doğu Avrupa ve Ortadoğu'da ameliyat yetkisi verilen Doç. Dr. Şanlı, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirirken hastaların umudu oldu.
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun karşıladığı "Diyafragma pil" adı verilen cihazı hastalara takarak "nefes" veren Şanlı, son olarak felç geçiren Manisalı Türkiye Şampiyonu Milli Judocu Cansu Buzyürük'ün yüzünü güldürdü. Ameliyatın ardından genç sporcu, solunum cihazına bağlı olarak yaşamaktan kurtuldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Şanlı, ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastaları, felç ya da yüksek seviyeli boyun kırığı olanların karşılaştığı "solunum" problemine telefon kumandası büyüklüğündeki bir aletle son verdi. Geçtiğimiz Nisan ayından itibaren solunum cihazlarına bağlı olan hastaları açık yöntemle ameliyat ederek "Diyafragma pili" (kalp pili benzeri bir teknik) takan Doç. Dr. Şanlı, böylece hastaları ventilatöre (solunumu yapay olarak gerçekleştiren cihaz) bağlı olmaktan kurtardı. Bugüne kadar 18 hastayı ameliyat eden Doç. Dr. Şanlı son olarak Manisa'da antrenman sırasında boynunun kırılması sonucu felçli kaldığı için solunum cihazına bağlı olarak yaşam savaşı veren Türkiye Şampiyonu Milli Judocu Cansu Buzyürük'e "nefes" verdi.

Hayata yeniden döndü

Diyafragma pili ile genç kızı cihaza bağlı yaşamaktan kurtardıklarını söyleyen Doç.Dr. Şanlı, "Artık daha önce yatağa bağlı olarak yaşayan ve bu cihaz olmadan nefes alamayan Cansu, takılan 'Diyafragma pil' sayesinde yakınlarının yardımı ile dışarı bile çıkabilecek" dedi. Milli Buzyürük ise "Hayata küsmüştüm, hastanede yatağa bağlı olarak yaşamımı devam ettirirken bir anda adeta yeniden hayata dönüş yaptım. Bu pil sayesinde artık hayata yeniden tutunmaya başladım. Hedefim fizik tedavisinin ardından yeniden antremanlara başlamak, yeniden yürümek ve spor yapmak. Hocama sonsuz teşekkür ederim" dedi.
Doç. Dr. Aydın Şanlı, ameliyatın "ekip" işi olduğunu belirterek, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi "Diyafragma Pil Uygulama Grubu" ile ameliyatları gerçekleştirdiklerini söyledi. Şanlı, "Bu benim tek başıma yaptığım bir cerrahi operasyon değil. Göğüs cerrahisi, nörolog, göğüs hastalıkları, anestezi ve fizyoterapi görevlisi doktor arkadaşlarımla heyet olarak bu ameliyatı yapıyoruz. Bu ameliyatların yapılması için bize ilk günden beri destek veren SGK Genel Müdürlüğü'ne ve her türlü helikopter ambulansı sağlayan Sağlık Bakanlığı'na sonsuz teşekkür ederim" dedi.
Doç. Dr. Şanlı, Cleveland Ohio Üniversitesi Hastanesi ile Case Western Reserve Üniversitesi'nde 20 yılı aşkın süredir bu yenilikçi teknoloji üzerinde çalışıldığını, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayı alan firmanın (Synapse Biomedical) geliştirip sunduğu cihazla ilgili ameliyatın ise ilk kez Amerika'da Dr. Raymond Onders tarafından yapıldığını belirtti. Geçtiğimiz Nisan'da Dr. Onders eşliğinde Dokuz Eylül Üniversitesi'nde ilk ameliyatı gerçekleştirdiklerini ifade eden Şanlı, aldığı eğitimin ardından bu yöndeki ameliyat yapma yetkisinin kendisine verildiğini söyledi.

Cihaza bağlı kalmayacaklar

Şanlı, "Bu cihazın ameliyat izni Ortadoğu ve Türkiye'de sadece bende. Bunun için uzun emekler verildi. ABD, Sağlık Bakanlığı ve SGK ile görüşerek bu cihazı ve ameliyatı kabul ettirdim. Ardından ABD'deki üniversitenin hocaları bize o kadar inanıp güvendiler ki gelip eğitimi İzmir'de verdiler. Bu eğitimi alan ve ameliyatı gerçekleştirebilen dünyadaki 12 merkezden biri sadece İzmir'de. Bu ameliyat sonrasında hastalar, takılan pil sayesinde artık hiç bir şekilde solunum cihazına bağlı olmadan yaşamlarını devam ediyorlar" dedi.

Ömür boyu servis hizmeti verilecek

Cihaz takılan hastaların MR çektirebileceklerini, kalp pili taktırabileceklerini, X-Ray cihazından bile geçerek uçağa da binebileceklerini belirten Doç. Dr. Aydın, " Hastaya cihaz takıldıktan sonra ömür boyu ülkenin neresinde olursa olsun servis hizmeti veriliyor" dedi. 2013 yılının Nisan ayında Avrupa Göğüs Cerrahisi kongresine konuşmacı olarak katılacaklarını ifade eden Şanlı, "Önümüzdeki günlerde de SGK desteği ile Türk Göğüs Cerrahisi Derneği çatısı altında İzmir'de eğitim programı gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Nasıl çalışıyor?

Diyafragma Pili, kalp piline benzer bir teknikle çalışıyor. Diyafram tutulumu olan nörolojik kronik hastalıklarda, diyafram adelesinin elektriksel yapay uyarılmasını sağlayarak hastanın nefes almasını gerçekleştiriyor. Cihazın televizyon kumandası büyüklüğünde olması nedeniyle de hasta, yatağa bağımlı olmaktan kurtulabiliyor.


4 bin kişiye nefes verecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN