Gürol, Çakırbeyli'de Menderes gibi ağırlanıyor

Giriş Tarihi:21.04.2013, 19:36 Güncelleme Tarihi:21.04.2013, 20:05
Çakırbeyliler, köylerinde doğup büyüyen merhum Başbakan Adnan Menderes'i canlandıran Oğuz Gürol'u gördükleri ilk gün, "Hoşgeldiniz Başbakanım" sözleriyle karşıladı
KAZIM YÖRÜKCE (AYDIN)

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in siyasi yaşamını konu alan "Yollar ve Dikenler" filminin çekimleri Aydın'ın Çakırbeyli köyünde sürüyor. Çakırbeyli halkı, köylerinde doğup büyüyen merhum Adnan Menderes'i, filmde canlandıran Oğuz Gürol'u adeta bağrına bastı. Köye geldiği ilk andan itibaren Menderes'e benzerliğiyle dikkatleri üzerine çeken usta oyuncu Gürol, görenleri şaşırttı. Köyde merhum Menderes gibi ağırlanan Gürol, köylüler tarafından, "Başbakanımız köyümüze hoş geldiniz" sözleriyle karşılandı. Gürol, kendisine gösterilen ilgiden çok memnun kaldığını söyledi.
Koçarlı ilçesinin Çakırbeyli köyünde Menderes ailesi çiftliği ve köy meydanında sahneleri çekilen filmde Oğuz Gürol Adnan Menderes'i, Gülşah Bağcı Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes'i, Ali Demirel Adnan Menderes'in en küçük oğlu Yüksel Menderes'i, usta oyuncu Fatma Belgen ise 2. Abdülhamit'in eşini canlandırıyor. 2 aydır süren çalışmalarla yüzde 80'ini biten filmin çekimlerinin önümüzdeki ay tamamlanması planlanıyor. 1 milyon TL bütçeli filmde yaklaşık 200 kişi rol alıyor.

Gala köyde olacak

Filmin bazı sahnelerinde figüranlık yapan Çakırbeyli köylüleri, filmin yapımcı-yönetmeni İsmail Gülnar'dan "Yollar ve Dikenler" filminin galasının Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü topraklarda yapılmasını istedi. Gülnar ise Menderes'in hayatını konu alan filmin galasının Çakırbeyli köyünde yapılması için kendisine çok fazla talep geldiğini, sponsor desteği sağlanması halinde filmin galasını Çakırbeyli köyünde yapacaklarını söyledi. Gülnar, "Çete Ayşe" ve "Koca Seyit" filmlerinin ardından Aydın'ın Türk siyasetine kazandırdığı merhum Başbakan Adnan Menderes'in siyasi yaşantısını konu alan filmin çekimlerini sürdürdüklerini belirtti.

Mazide yolculuk
Adnan Menderes rolünü canlandırırken Çakırbeylilerin çok ilgisini çektiğini belirten oyuncu Oğuz Gürol, "Çekimleri izleyen yaşlı köylülerin, 'Baktık baktık hayallere daldık. Bizi eskilere götürdünüz' demesi ve beni 'Başbakanımız köyümüze hoş geldiniz' sözleriyle karşılamaları çok mutlu etti. Film çekimlerinde Adnan Menderes'i dolu dolu yaşıyoruz. Eski yürüyüşümü bile unuttum, kendimi Adnan Menderes gibi hissetmeye başladım. Adnan Menderes'i bu filmde yaşatacağız ve gençlere anlatacağız" dedi.
Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes rolündeki Gülşah Bağcı ise, "Bu rolün canlandırılması için bana teklifte bulunulduğu için çok mutluyum. Onur verici ve duygu dolu bir rol bu. Bir başvekilin eşi rolünü oynamak benim için büyük onurdur. İdama kadar hazin bir hayatın hanımlığını sürmeyi, 3 çocuk ile dul kalmanın yaşamdaki zorluklarını hissetmeye çalıştım" diye konuştu.

Ocakoğlu Menderes'i anlatacak

Eski Demokrat Partili Samet Ocakoğlu, merhum Başbakanlardan Adnan Menderes'in, demokrasi mücadelesi ve yaşam öyküsünü görsel materyallerle anlatıyor. 24-30 Nisan 2013 tarihlerinde Aydın'da sunuma hazırlanan Ocakoğlu, "Sanatın üretim araçlarını kullanarak el emeği ve göz nuruyla oluşturduğum yapıtlarım aracılığıyla, Menderes'i ve bu toprakların öyküsüne bir kere daha hizmet edebilmekten onur duyuyorum" dedi.
Aydın İl Kültür Turizm Müdürlüğü desteğiyle düzenlenecek etkinlikte Ocakoğlu, demokrasi kültürü ve içinde bulunduğu zorlu mücadeleleri farklı bir yöntemle aktardığını söyleyerek, "Bilgi birikimimizi ve misyon öğretisini sanatsal bir esere dönüştürdük" diye konuştu.

kalan karakter 1000

kemal ayvaz kemal ayvaz

merhum cumhurbaşkanımız ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan ve bu uğurda fitili ateşliyen en büyük kahramandır.böylesine önemli ve ulvi bir devlet adamının benimde doğmuş olduğum aydın yöresinden çıkmış olması benim için büyük bir iftahardır.yöre halkı olarak genel itibarı ile onu anlamayan ve anlatamayan aydınlılar olarak hicap duysamda bir gün onun memleketinmizin için neler yaptığını hem çocuklarıma hemde çevreme anlatmaktan usanmıyacağım.bu arada bu filmde ufakta olsa figüranlık yaptım,sevincle,gururla...mekanın cennet olsun sayın cumhurbaşkanım.ben seni unutmayacağım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 22.04.2013 14:27
ismail gülnar yönetmen . ismail gülnar yönetmen .

Başladık bitireceğiz ..adnan menderes gibi bir şehidin filmini çekmek bana basip olduğu için huzurlu ve mutluyum .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.04.2013 08:50
Aydınlı Musa Aydınlı Musa

Adnan Menderes çok süper bir insandı allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 22.04.2013 10:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.