• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İş garantili lise

İş garantili lise

18.06.2013, 19:43 Güncelleme Tarihi: 19.06.2013, 09:33

Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Özer Gürbüz, Batı Anadolu Sağlık Bilimleri Lisesi'nde eğitim görecek öğrencilerin okurken çalışma imkanı bulacağını açıkladı

Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Özer Gürbüz, Batı Anadolu Sağlık Bilimleri Lisesi'nde eğitim alacak öğrencilerin hem okuyup hem de çalışma imkanı bulacağını söyledi.
Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları (BASEK), hem sağlık hem de eğitim hizmetini tek çatı altında buluşturuyor. Batı Anadolu Sağlık Bilimleri Lisesi öğrencileri, Batı Anadolu Sağlık grubu bünyesindeki Central Hospital, Mersinli Cerrahi Tıp Merkezi, Karşıyaka Tıp Merkezi, Mobil Sağlık Hizmetleri, Batı Anadolu OSGB'de uygulama ve iş bulma imkanı bulacak.
Ayrıca öğrenciler BASEK bünyesinde kurulmakta olan Batı Anadolu Üniversitesi'nde eğitimlerine devam edebilecek. Hemşirelik, acil tıp teknisyenliği, ortopedi, diş protez, radyoloji teknisyenliği gibi toplam 10 bölümden oluşan Batı Anadolu Sağlık Bilimleri Lisesi ve Batı Anadolu Sağlık Kurumları'nın sahibi Özer Gürbüz, eğitim alacak öğrencilerin okuyarak çalışma imkanı bulacağını söyledi.

Engel kalktı

Gürbüz, bundan bir yıl öncesine kadar Türkiye'deki 12 yıllık eğitim sisteminin imam hatip ve meslek liselerinin önünde engel olduğunu vurguladı. 4+4+4 sistemine geçildikten sonra öğrencilerin meslek liselerine yöneldiğini kaydeden Gürbüz, "Türkiye'de sağlık iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Bu bağlamda ülkeye ara eleman yetiştirmek için meslek liseleri önem taşıyor. Eskiden üniversiteye giremeyen öğrenci işsiz kalıyordu. Bizim zamanımızda çıraklık eğitimiyle meslek öğretilirdi ve insanlar meslek edinirdi. Herkes fizik, matematik yapamayabilir. Bu yıl sistem değişti, katsayı kalktı. Bu nedenle meslek liselerine yoğun talep olacağını daha önceden tahmin etmiştik" diye konuştu.

Bin lira aylık
Meslek liselerini çalışarak hayata atılmanın kısa yolu olarak yorumlayan Gürbüz, Batı Anadolu Sağlık Bilimleri Lisesi öğrencilerinin iki üç yıl sonra para kazanacaklarını, iş bulma sıkıntısı yaşamayacaklarını ifade etti. Gürbüz çocuklarının eğitimi için aylık bin lira ödeyecek ailelere de "Çocuklarınız iki üç yıl sonra çalışmaya başladığında bu parayı maaşlarından yapılacak yüzde 25'lik kesintiyle geri ödeyecekler. İş bulamama gibi bir sorun olmayacak. Çalışmayandan ise geri ödeme istenmeyecek. Bu yıl katsayı kalktığı, sağlık lisesi öğrencilerinin yüksekokul ve üniversiteye sınavsız geçiş hakkı olduğu için isteyen öğrenci eczacı ya da doktor olabilecek" dedi.

İş garantili lise haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN