'Doktor balık' şifa dağıtacak

Giriş Tarihi:17.10.2013, 19:32 Güncelleme Tarihi:17.10.2013, 19:45
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akhan, sedef ve bazı deri hastalıklarını tedavi eden doktor balıklar yetiştireceklerini söyledi
ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, sedef ve bazı deri hastalıklarını tedavi eden Sivas menşeli doktor balıkları İzmir'de yetiştirmeye başladıklarını açıkladı. Yeni Asır'a konuşan Akhan, "Bu balıkları yetiştiriyoruz. Balıklar çoğalınca Sedef ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılacak. Bu balıkları bir kabın içerisinde hastalarımıza vereceğiz. Hastalarımız da evlerinde kendilerini tedavi edecekler" dedi.

İzmir'de üretilmeye başlandı
Sivas'ın Kangal ilçesinde keşfedildikten sonra ünü tüm dünyaya yayılan 'garra rufa' ismi verilen doktor balıklara İzmir Katip Çelebi Üniversitesi de sahip çıktı. Üniversitenin Çiğli'deki kampusünde yer alan Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde şifa kaynağı doktor balıklar yetiştirilmeye başlandı. Sedef hastalığını tedavi ettiği kanıtlanan balıkların aynı zamanda yara kapatma ve masaj yapma özellikleri de bulunuyor. 'Doktor Balık Projesi' hakkında bilgi veren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Sivas'tan getirilen balıkları üretmeye başladıklarını söyledi. Rektör Akhan, balıkları çok sayıda ürettikten sonra Katip Çelebi Üniversite'ne bağlanan İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği ile ortaklığında balıkların tedavi amaçlı kullanılmaya başlanılacağını söyledi.

Hasta evinde tedavi olacak
Ciltteki ölü derileri yiyen balıkların, halk arasında 'doktor balık' olarak bilindiğini belirten Akhan, "Balık sayımız arttıktan sonra hastanemizde veya hastaların evlerinde doktor balıklar şifa dağıtacak. Doktor balıkları, bir kabın içerisine koyarak hastalarımızın evlerinde tedavilerini sürdürmelerini sağlayabiliriz" diye konuştu. Doktor balıkların yetiştirildiği laboratuvarın kapılarını Yeni Asır'a açan Akhan, eline akvaryumun içerisine sokarak, balıkların ölü derileri nasıl yediklerini test etti.

"Cansız dokuları yiyor"
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Şemsettin Karaca, doktor balıkların sedef hastalarının lezyonlarını yiyerek hastaları tedavi ettiklerini söyledi. Türkiye'ye özgü bir tür olan balıkların Sivas'ın Kangal ilçesinde yetiştirildiğini anlatan Karaca, "Bu balıklar sedef hastalığının tedavisinde kullanılıyor. Balıklar derideki canlı olmayan dokuları yiyor. Yine derideki kabarık, fazlalık gibi görülen bölgeleri de yerler. Bu balıklar hastanemiz tarafından da tedavi amaçlı kullanılacak. Balıklar çoğaltıldıktan sonra hastalar balıkları bizlerden alıp evlerinde kendilerini tedavi edebilirler" diye konuştu.

Bu balıklar ne işe yarar?
Boyutları 3 cm'den 8 cm'ye kadar değişen ve dişleri olmayan bu balıklar el, ayak ve tüm vücuttaki ölü derileri temizleyerek bakım yapıyor. Balıklar aynı zamanda masaj etkisi de göstererek, rahatlama sağlıyor.
Küçük dokunuşlarıyla inanılmaz bir masaj etkisi yapan doktor balıklar el ve ayaktaki ölü derileri yiyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor. Aynı zamanda ağızlarından salgıladıkları ditranol adlı maddenin yara kapatıcı özelliği de vardır.
Dişleri olmayan Doktor balıklar, ağızları vasıtası ile hücre kemirme esnasında tüm sinir sistemini harekete geçiren minik etkin darbeler sağlıyor. Yüzlerce balığın birlikte verdiği masaj etkisi balıkların vazgeçilmez masaj uzmanları olarak kabul görmelerini sağlıyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.