• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gençlerden 'Engel'siz matematik

Gençlerden ’Engel’siz matematik

28.01.2014, 00:00

Hukuk, iletişim, güzel sanatlar ve tasarım fakültelerinde öğrenim gören gençler İEÜ Matematik Bölümü bünyesinde seçmeli olarak sunulan 'Matematiksel düşünce' adlı dersi seçerek, eğitimleri boyunca uzak kaldıkları matematik dersinin farklı yönlerini keşfe çıktı. Öğrenciler, aldıkları eğitimle birlikte zihinsel engelli çocuklara matematik kavramlarını oyunlarla tanıtma yoluna gitti. Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi'nde öğrenciler, şarkılar eşliğinde matematik kavramlarını engelli çocuklara öğretti.

"Farkındalık yarattık"

İEÜ Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünal Ufuktepe, kişilerin anlamadıklarına korkuyla yaklaştığını, sözel öğrencilerle matematik bilimine farklı bir bakış açısı getirdiklerini belirterek, "Öğrencimizle Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi'ne gidip zihinsel engelli çocuklarla birlikte matematik kavramlarını oyunlarla öğretmeye çalıştık. Öğrencilerimiz de, matematiğin nerede, neden kullanmamız gerektiğine dair farkındalık yarattık. Geleceğin hukukçuları, iletişimcileri, tasarımcıları artık dünyaya farklı gözlerle bakacak. Anlamadıklarımızdan korkarız, nefret ederiz. Anlaşılır kıldığımız her bilgi öğrencilerimizin geleceğe daha güçlü bakmalarını sağlıyor" dedi.
Prof. Dr. Ufuktepe, İletişim, Hukuk, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri gibi sözel yönleri ağırlıklı gençlerin, genellikle matematik derslerinden başaramayacakları kaygısı ile uzak durduğuna da dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Matematik, sorgulamayı gerektirir. Ancak günümüz eğitim sisteminde matematiğin felsefesi anlatılmadan sanki bir dogma gibi öğretiliyor. 'Matematiksel Düşünce' dersimizde öğrencilerimizin yeteneklerine göre proje grupları oluşturduk. Bir bölüm öğrencimiz, binlerce yıl önce İzmir ve civarındaki topraklarda yaşamış ünlü matematikçi Psigor'un belgeselini çekiyor."

Gençlerden 'Engel'siz matematik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.