• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Antik İzmir" turistik açıdan Roma'yı sollar

Antik İzmir turistik açıdan Roma'yı sollar

04.05.2014, 21:19

Fransız Kültür Merkezi'nde düzenlenen Smyrna Antik Kenti çalıştayında konuşan Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, Kadifekale ve Kemeraltı arasında uzanan antik kentteki kazıların bitmesinin ardından İzmir'in turizm potansiyeli bakımından, Roma'yı sollayacağını belirtti. İzmir Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen "Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırmaları" isimli çalıştay sona erdi. Kadifekale ile Kemeraltı arasında uzanan Antik Smyrna Kenti kazısının masaya yatırıldığı organizasyona yurtiçi ve yurtdışından 22 akademisyen katıldı. Organizasyonda kazı süreci sırasında ortaya çıkan eserler, islami sikkeler, sit alanları gibi konular masaya yatırıldı.
Çalıştayda, Smyrna Antik Kenti Kazı Araştırma ve Restorasyon projesini yürüten ekibin başında bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, kazıların geleceği ve turizm potansiyeli hakkında bilgiler verdi. Ersoy, "İzmir'in, Roma ve Atina'dan daha fazla turist çekeceğini düşünüyoruz. Çünkü bunlar yaşayan kadim şehirler. İzmir de bu anlamda çok önemli bir yer tutuyor. Roma'da forumlar, Yunanistan'da Atina Agorası var. Bu tarihi yerleri binlerce turist her sene ziyaret ediyor. Kazılar bittikten sonra Agora'nın ve Kadifekale'deki yapıların büyük turist akınına uğrayacağını düşünüyoruz. Buradaki tarihi yapılar çok kıymetli. Bu kazıların böyle bir potansiyeli var" diye konuştu. Kazıların Agora çevresinde sürdüğünü kaydeden Ersoy, "Antik kentteki çalışmalarda şu an cadde kazılarını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar sonucunda İzmir'in antik kent zamanındaki şehir planını ortaya çıkartacağız" dedi.

"Antik İzmir" turistik açıdan Roma'yı sollar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN