• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihi orga yarım asır sonra dokundu

Tarihi orga yarım asır sonra dokundu

23.11.2014, 00:00

Arkas Holding'in katkılarıyla İzmir'e gelen dünyaca ünlü organist Prof. Johannes Geffert ve Arkas Trio, orgu çalarak davetlilere unutulmaz bir konser verdi. Arkas Holding'in sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde restore ettirdiği Saint Maria Kilisesi orgu, yarım asırlık suskunluğun ardından tekrar kullanılmaya başlandı. Klasik batı müziğine uzun soluklu ve evrensel düzeyde katkı sağlamak amacıyla Arkas Trio'yu kuran Lucien Arkas'ın davetiyle İzmir'e gelen organist Johan Geffert'in usta elleriyle Santa Maria Kilisesi'nde tarihi org hayat buldu.

"Yeni doğmuş bebek gibi"
Geffert konserden önce orjinal bir İtalyan orgunun İzmir'de hala var olduğunu öğrenmenin kendisi için çok etkileyici bir haber olduğunu dile getirerek "Orgun gün yüzüne çıkacağı konsere davet edildiğim için Lucien Arkas'a teşekkür ederim. Herşeyi orjinal bırakılmış, hiçbir şeyi değiştirilmemiş olarak korunması çok güzel. Hala çok iyi çalışıyor. Orgun şu an yeni doğmuş bir bebek gibi ciğerlerinin zamanla daha fazla açılacağını ve çalındıkça sesinin yerine oturacağını düşünüyorum" dedi.

19. yüzyılda yapılmış
Saint Maria Kilisesi Orgu, 19. yüzyılda İtalya Verona'da üretilmiş, 1600'den fazla borusu bulunan org, İzmir'de yaşanan depremler ve olaylar sonucunda kullanılamaz duruma gelmiş. Orgun, Arkas Holding'in desteğiyle İtalyan Mascioni şirketinden restoratör Antonio Bianch'in 6 ay süren çalışmasıyla yenilendiği öğrenildi. TANSU EDİP GÖKBUDAK

Tarihi orga yarım asır sonra dokundu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.