• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Anılanmert'in "Serbestçe" sergisi KKSM'de

27.02.2015, 00:00

Anılanmert’in Serbestçe sergisi KKSM’de
Kedi Kültür Sanat Merkezi 5 Mart'ta kapılarını Oktay Anılanmert'in "Serbestçe..." sergisi ile ziyaretçilerine açıyor. Türk Resim Sanatı'nın ustalarından olan sanatçının sergisinde değişik dönemlerde ele aldığı konular izlenebilir.
Anılanmert'in içinde yaşadığı kentin mitolojisini referans aldığı "Bosfor Efsanesi" bir dönüşüm simgesidir. Bu dönüşüm efsanede geçen Zeus'un güzel İO'yu karısı Hera'nın gazabından korumak için bir öküze çevirmesi ve İO'nun eski haline dönmek için Boğaz'ı geçmek zorunda kalmasına bir atıftır. İngilizce'de Bosphorus olarak adlandırılan Boğaz'ın yani Öküz Geçidi'nin adını bu efsaneden aldığına inanılmaktadır.
Sanatçının tüm çalışmalarında mekan soyuttur, boşluktur. Bu da kişiye bir denizin içi ya da gökyüzü algısı yaratabilmektedir. Anılanmert'in figürleri kadar bu boşluk algısı da eserlerde önem taşımaktadır. Boşluk içindeki figürler her zaman hareket halindedir. Figür ve nesneler, kolaylıkla algılanamayacak, yerçekimsiz bir mekanda yer almaktadırlar.
Mart ayının önemli sanat etkinliklerinden olan sergi, içinde yer alacak Uluslararası Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hazırlanan ve 9 Mart'ta gerçekleşecek "Serbest İsyan" Cansu Ergin performansı ile birlikte izleyicilerine unutulmayacak bir deneyim vaadediyor.