• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Altın Kedi Ödülleri sahiplerini buldu

Altın Kedi Ödülleri sahiplerini buldu

22.11.2015, 15:53

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali'nde jüri Başkanlığını ünlü yönetmen Serdar Akar'ın yaptığı yarışmada 10 ödül verildi. Festivalde İlker Çatak'ın "Sadakat" filmi En İyi Yerli Film seçilirken, En İyi Yabancı Film Ödülü ise Polonyalı yönetmen Tomasz Protokowicz'in "A Long Time Ago in Silesia" (Uzun zaman önce Silesia'da) filmine gitti.

Türkiye'nin saygın film festivalleri arasında gösterilen 16. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Kültürpark'ta İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen kapanış galası ve ödül töreni ile sona erdi. Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimlerini sinemaseverlerle buluşturan festival, 17 - 22 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. 87 ülkeden bin 600 filmin başvurduğu, 400 filmin seçildiği festivalde; finale kalan 35 film "Altın Kedi Ödülü" için yarıştı. Oyuncu Ogün Kaptanoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı gecede konuşan Festival Direktörü Yusuf Saygı, İzmirliler'in festivale büyük ilgi gösterdiğini belirterek gelecek yıl için daha umutlu olduklarını söyledi. Saygı, "Sinema İzmir'e çok yakışıyor. Bu coğrafya da ekrana yakışıyor. İzmir'i sinema ile daha da iyi tanıtacağımıza inanıyoruz" dedi.

Festivalin jüri üyesi ünlü yönetmen Serdar Akar kısa filmlerin uzunların annesi olduğunu, gereken saygı ve ilgiyi fazlasıyla hak ettiğini düşündüğünü belirterek, organizasyonu yapanlara ve destek verenlere teşekkür etti.

EN İYİLER SEÇİLDİ

Başkanlığını Türk sinemasının usta yönetmeni Serdar Akar'ın yaptığı, oyuncu Vildan Atasever ile Yiğit Özşener, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve Macar Sinema yazarı Gyorgy Baron'dan oluşan jüri 6 dalda değerlendirme yaptı. En İyi Ulusal Animasyon dalında "Altın Vuruş" filmi ile Gökalp Gönen ödül alırken; Ulusal Deneysel dalında Serkan Ertekin'in "Aidiyet" filmi, Ulusal Belgesel Kategorisi'nde ise Nursema Şimşek'in "Godesbana" filmi ödül aldı. Gençlik Ödülü'nün sahibi ise "Tuhaf Zamanlar" isimli filmiyle Mehmet Emrah Erkanı oldu. Ulusal film dalında üç ödül verildi.

Birincilik ödülünü Gezi Parkı eylemlerinde yaşamlarını yitiren gençlere adanan "Sadakat" filmiyle İlker Çatak aldı. Bu dalda ikincilik ödülü "Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film" ile Ömer Çapaoğlu ve Serdar Önal'a verildi. Üçüncülük ödülünü ise yönetmen Umut Güven, mültecilerin durumunu çocukların gözlerinden anlatan "Duvarların Arkası" filmiyle aldı. Uluslararası kategoride birincilik ödülü İkinci Dünya Savaşı'nda parçalanmış bir aileyi anlatan "A Long Time Ago in Silesia" filminin yönetmeni Tomasz Protokowicz'e verildi. Bu dalda ikincilik ödülünü "Kozmak" filmi ile Alireza Salmanpour, üçüncülük ödülünü ise "Sormeh" filmiyle Azadeh Ghochagh aldı. Geceye festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran da katıldı.

Altın Kedi Ödülleri sahiplerini buldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN