• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

DEPREM OLURSA nerede toplanacağız?

DEPREM OLURSA nerede toplanacağız?

20.10.2016, 00:00

İzmir ve Ege Bölgesi'nin olası bir büyük depreme hazır olmadığının ortaya çıkması, akıllara "Vatandaşlar yıkıcı bir depremin ardından gidilecek toplanma yerlerini biliyor mu?" sorusunu getirdi. İzmir Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Sinancan Öziçer, vatandaşın toplanma yerlerini bilmediğini söyledi.

"20 metrekarelik yer olmaz"

İzmir için 214 afet acil toplanma alanının yetersiz olduğunu ve toplanma yerlerinin kapasite olarak da yetersiz olduğunu belirten Öziçer, "20 metrekarelik alan toplanma merkezi yapılmış. O bölgede bulunan yüzlerce insan nasıl sığacak. Buna örnek vermek gerekirse Evka-2'de çocuk oyun parkı toplanma alanı yapılmış. Buraya kaç kişi toplanabilir? Bunun dışında bir binanın yanına 20-30 metrekarelik toplanma alanı yapılıyorsa orada büyük sorun var demektir" diye konuştu.

"Binalara yakın duramayız" "

Bina dibine toplanma alanı yapılmaz" diyen Öziçer, "İzmir'de malesef böyle yerler var. Okul bahçeleri ya da site içerisi uygun gibi gözükebilir. Ancak buralarda insanların binalara yakın durmaması gerekiyor. Bu tarz bölgelerin revize edilmesi gerekiyor. Toplanma alanlarının bina yanında olmayan, açık alan olması gerekiyor" açıklamasını yaptı. Öte yandan Öziçer oyun parkı, belediye şantiyesi gibi yerlerin toplanma alanı yapıldığını hatırlatarak, "Buraları toplanma alanı olmaz" dedi.

"Kamu spotu yapılsın"

Öziçer, "İzmir'de şu an için 214 afet acil toplanma alanı var. Bu sayı yetersiz olmakla birlikte vatandaşlar bu yerleri hiçbir şekilde bilmiyor.
Bu nedenle toplanma alanlarının radyo ve tv'lerde kamu spotlarıyla vatandaşlara duyurulması gerekiyor. Aksi halde bir afet durumunda kimse nereye gideceğini bilemeyeceği için kaos ortamı oluşur" dedi.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

DEPREM OLURSA nerede toplanacağız? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.