• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Burundanga yalanı

Burundanga yalanı

11.12.2016, 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.12.2016,18:23

Sosyal medyada son günlerde üzerine burundanga isimli bir uyuşturucunun sürüldüğü kartvizitin verildiği insanların bayıltılarak hırsızlık yapıldığı yönündeki paylaşımların "yalan" olduğu ortaya çıktı. Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, "Kartvizite sürülmüş bir dozun temas yoluyla etkide bulunması bilimsel olarak mümkün değildir. Ayrıca burundanga kokusuz ve tatsız bir maddedir" dedi.

Burundanga diye bir uyuşturucu olduğunu doğrulayan Prof. Dr. Hancı, "Burundanga'nın suç örgütleri tarafından kurbanlarını etkisiz hale getirmek amacıyla ya da gizli örgütlerin beyin yıkama çalışmalarında kullanıldığı iddia edilmektedir. Ancak burundanga özellikle ciğerlere çekilmedikçe ya da ağızdan alınadıkça etkili olmamaktadır. Ciltten etkili olması içinse uun süreli temas olması gerekmektedir. Kısacası kartvizite sürülen burundanganın kişiyi uyuşturup bayıltması tıbben mümkün değildir" diye konuştu.

Uyuşturucu gerçek olay sahte

Paylaşımların altına "Emniyet Genel Müdürlüğü" ibaresinin konularak olaya gerçekçilik katılmaya çalışıldığını söyleyen Prof. Dr. Hancı, "İyi niyetle yaklaşırsak bir şaka olarak değerlendirilebilecek bu durumun, başka bir ihtimalle insanlara panik havası yaratmak üzere ortalığa salınmış ve toplumu terörize etmeye yönelik bir eylem olduğudur. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün böyle bir yazısı yok. Olay İngilizce bir hikayeden alınmıştır. İddia edilen olay ABD Texas'ta geçmektedir. Üstelik ABD'de gerçekleştiği iddia edilen bu olay da yalandır. Türkiye'de gerçekleşen benzer bir bulgu yoktur. Burundanga adlı uyuşturucu gerçekten de vardır. Latin Amerika kökenlidir. Datura bitkisinden elde edilmektedir. Bizde boru otu diye bildiğimiz bitkidir" dedi.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Burundanga yalanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN