Elektronik sigarada gizli tehlike!

Giriş Tarihi:04.10.2017, 14:31 Güncelleme Tarihi:04.10.2017, 14:31
Türkiye'de elektronik sigara (e-sigara) konusunda yapılan ilk araştırmalarda, elektronik sigarada tüketilen aromanın kanser sürecinde rol alabileceği ortaya çıktı

Tanıtımı amacıyla İstanbul'da yapılan 800 kişilik parti organizasyonu ile yeniden gündeme gelen e-sigara konusunda Türkiye'de yapılan ilk bilimsel araştırmalardan biri Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü tarafından tamamlandı.

Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Madde Bağımlılığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Görkem Yararbaş'ın öncülüğünde iki yıl süren TÜBİTAK destekli araştırma, e-sigaralarda kullanılan aromaların kanser süreciyle ilişkili olabileceğini ortaya koydu. Araştırmada, Türkiye'de, internetten temin edilebilen 11 farklı e-sigara aromasının sağlıklı karaciğer ve solunum yolu hücreleri üzerindeki etkileri tespit edildi.

AROMALAR NEDENİ İLE ZEHİRLENMELER ARTTI

'e-sigara' sıvılarının içilmesi hâlinde, bir çocuğu ciddi şekilde zehirleyecek oranda nikotin içerdiğini belirten Yararbaş, "İngiltere, e-sigaranın yoğun olarak kullanıldığı ülkelerin başında geliyor ve araştırmalar gösteriyor ki e-sigara sıvılarının içilmesi nedeni ile çocuk zehirlenmeleri ciddi oranda artmış durumda" diye konuştu.

YENİ HASTALIKLAR GÖRÜLECEK

'e-sigara'nın neden olduğu hastalıklar söz konusu olduğunda ilk olarak sigaranın neden olduğu KOAH ya da akciğer kanseri gibi hastalıkların gündeme geldiğini hatırlatan Yararbaş, "Oysa ilerde e-sigara nedeni ile görülen farklı hastalıkların ortaya çıkması da söz konusu. Örneğin Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, Pop-Corn adında nadir görülen bir akciğer hastalığın e-sigara kullananlarda kullanmayanlara kıyasla daha fazla görüldüğünü ortaya koyuyor" dedi.

NEDEN E-SİGARA KULLANIYORLAR?

Yararbaş, e-sigara kullanımını artıran önemli sebeplerden birinin, buhar ile etkileşime giren aroma ve nikotin içeriğinin kullanıcı tarafından hazırlanmasının olduğunu, bu yolla tüketiciye kontrolün kendisinde olduğu yanılsamasının yaşatıldığını söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.