• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Geleceği gören profesöre veda

Geleceği gören profesöre veda

24.11.2017, 19:13

Türkiye'de bilgisayar ve internet alanında çağın ilerisinde düşünen, üniversitelerin ve kurumların bilgisayar merkezlerinin kurulmasını sağlayan, ilk elektronik ticaret projesine imza atan 83 yaşındaki Prof. Dr. Oğuz Manas, Bornova Ali Rıza Güven Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Bornova Eski Mezarlığı'nda toprağa verildi. Prof. Dr. Manas'ın cenaze törenine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden'in yanı sıra bilim dünyasından çok sayıda kişi katıldı.
Manas için bilgisayar merkezini kurduğu ve "1" numaralı öğrencisi olduğu Ege Üniversitesi MÖTBE Yusuf Vardar Amfisi'nde bir tören düzenlendi.

BÜYÜK HİZMETLER YAPTI

Manas, Türkiye'ye interneti getiren isimdi. Maltepe ve Kadir Has Üniversiteleri'nde bilgisayar ağları öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca görevleri arasında Vestelnet Genel Müdür Danışmanlığı ve Havelsan Proje Danışmanlığı gibi pozisyonlar da bulunuyor.
Türkiye Jokey Kulübü, Sarıtaş Çelik Sanayii, Salihli Belediyesi ve Eskişehir Devlet Hastanesi gibi kurumların bilgisayar sistemlerinin kuran Manas, Delphi-Packard bilgisayar ağını yeniden yapılandırdı.
Manas, Türkiye'nin en büyük bilgisayar merkezinin kurulması, Avrupa Okçuluk Şampiyonası ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Fabrikaları için otomasyon sistemleri geliştirilmesi, EARN (Avrupa Akademik Araştırma Ağı) bağlantısıyla Türkiye'de ilk internet faaliyetinin başlaması ve ülkemizde ilk e-ticaret uygulamasını gerçekleştirdi.

İNTERNET HÜKÜMRANLIĞINI YENİ ASIR'A ANLATMIŞTI

Prof. Dr. Oğuz Manas, Türkiye'de bilgisayar ve internet alanında pek çok ilki gerçekleştirdi.
Aşağıdaki söyleşisini 14 Şubat 1991 tarihinde henüz internetin ne olduğu bilinmeyen bir dönemde Yeni Asır Gazetesi'ne yapmış ve şunları söylemişti:

"1955 yılında ilk ticari bilgisayarın yapılışının üzerinden tam 36 yıl geçti. Bugün '5. Jenerasyon' bilgisayarların yapımı tartışmaları sürüyor. İlk jenerasyon bilgisayarlar saniyede 10 bin matematiksel işlem değerlendirirken, bugünün süper bilgisayarları saniyede 22 milyon işlem yapabilecek güce erişti. Bilgisayarların mı teknolojinin bu kadar gelişmesini sağladığı, yoksa teknolojinin gelişme isteğinin bilgisayarların gelişmesini hızlandırdığı fikrini doğurduğu tartışılabilir. Ancak şu gerçek ki, her ikisi de birbirini tamamlamaktadır. 2000'e 9 kala bilgisayarların burnunu sokmadığı saha kalmadı. Öyle ki, yakında günlük alışverişlerimizi bile, evimizden çıkmadan bilgisayarlar yardımıyla birkaç tuşa basarak yapacağız."


Gürkan ERTAÇ
​BİR İNTERNET DAHİSİNİ YİTİRDİK


Prof. Dr. Oğuz Manas bir internet dahisi, bir spor fenomeni, mucit ve gerçek bir beyefendiydi. Yeni Asır'da sık sık bir araya gelir, sohbet ederdik. Türkiye'nin daha İstanbul'u bile 03 numaraya, şehirlerarası santrala yazdırdığı 1980'li yıllarda o Amerika Üniversiteleriyle Ege Üniversitesi'nde kurduğu bilgisayar merkezinden konuşuyor, chat'leşiyordu.
Gazetede birgün sohbet ederken, "1990'lı yıllarda bilgisayar Türkiye'yi de esir alacak. İnternetten marketleri arayacak, siparişlerinizi verecek, bilgisayardan istediğiniz otelden rezervasyon yapacak, banka işlemleri yapacaksınız" demişti. İtiraf edeyim, içimden, "Kafasına taş düştü" demiştim. Sonradan internetsiz günümüz geçmemeye başladığında Oğuz hocanın dehasına hayran kalmış aynı zamanda çok utanmıştım.

TAM BİR CENTİLMENDİ

Prof. Dr. Oğuz Manas, Ege Üniversitesi'nin (1) numarada resmi kayıtlı öğrencisiydi.
Türkiye'ye interneti getiren, ilk kez üniversitelerde bilgisayar bölümü kuran adamdı. Aynı zamanda çok iyi bir sporcuydu, Göztepe'de (A) Takım'da kalecilik yaptı, aynı zamanda basketbol ve pin-pong takımlarında oynadı. KSK'nin de hentbolcusu ve yüzücüsüydü. Manas, Spor Toto ve İDDAA'nın kuruluşunda da başrolü oynadı, sistemlerin nasıl işleyeceğini herkese öğretti. Uzun yıllar bu bahis oyununun bir ekip kurarak yerleşmesini sağladı. 1976 yılında herkes Üç Büyüklere şans tanırken o TRT'de yayınlanan bir programda 1959- 1976 yılları arasında lig performanslarından bilgisayar verilerinden hareketle Fenerbahçe ilk yarıyı 5 puan önde bitirmesine karşın Trabzonspor'un şampiyon olacağını, Balıkesir ve Giresunspor'un küme düşeceklerini iddia etti ve sezon sonunda haklı çıktı.
Ancak bu tahminler dolayısiyle ölüm tehditleri alınca yorumlara son verdi. Prof. Manas tam bir beyefendi ve centilmendi. Her zaman takım elbiseli, kravatlı ve güleryüzlü.
Onu Türkiye ve İzmir her zaman sevgi ve saygıyla anacak. Manas Ailesi'nde ülkeye hizmet bitmiyor. Oğlu Alphan Manas da babasının izinden yürüdü, yürüyor.

Geleceği gören profesöre veda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN