• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ahşap tekne ustası Hollandalı yenge

Ahşap tekne ustası Hollandalı yenge

09.02.2018, 23:05

Marangoz bir Hollandalı babanın kızı olan , ’ye yerleşip ile evlendi. Hollandalı yenge, evlerinin yanına kurduğu atölyede başta ahşap tekne olmak üzere ev eşyaları da üretiyor

Hollandalı marangoz babanın kızı Els, ülkelerinde işçi olarak çalışan Cengiz Şimşek'le 12 yıl önce tanıştı ve evlendi. 3 çocukları olan çift, 6 yıl önce Cengiz Şimşek'in memleketi olan Muğla'nın Köyceğiz ilçesine yerleşti. Els Şimşek (50) baba mesleğini burada da sürdürmek için evlerinin yanında atölye kurdu. Marangozluk için eğitim aldığını, diploma ve sertifika sahibi olduğunu belirten Els Şimşek, atölyesinde ahşap etkne, ahşap ev eşyaları ve dekor ürünleri yapıyor.

'OKUL AÇACAĞIM'

Hayalinin marangozluk okulu açmak olduğunu söyleyen Hollandalı Els Şimşek, "Çevrenin ilgisinden son derece memnunum. Özellikle kadınlara kız çocuklarına faydalı olmak için çalışıyorum. Kadınlar her alanda birçok şey yapabilir. Yeter ki istesinler. Elimden geldiğince faydalı olmaya çalışacağım. Kadınların daha fazla hayatın içinde olmasını istiyorum. Hayalim burada marangozluk okulu açıp kadın ve kız çocuklarına ücretsiz kurs vermek" diye konuştu.

'DESTEK VERMELİYİZ'

Eşi Els'le tanıştıktan sonra iyi bir aile olduklarını ifade eden Cengiz Şimşek, "Eşim burada bir şeyler yapıyor. Çalışmaları çevredeki insanlar tarafından takdir ediliyor. Evimizdeki birçok eşyada onun emeği var. Çok becerikli. Eşimin ideali, çevredeki kadın ve kız çocuklarına marangozluk kursu vermek.
Ben böyle bir şey yapmasını gönülden istiyorum ve destek vereceğim. Böyle girişimci kadınlar desteklenmeli" dedi.

Adem ÜLKER

Ahşap tekne ustası Hollandalı yenge haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN