• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Maskesiz dışarı çıkmayın!

Maskesiz dışarı çıkmayın!

23.03.2018, 21:37

Kuzey Afrika'dan gelen çöl tozları Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgeleri'ni etkisi altına aldı. 'Sarı toz' özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir'de yoğun olarak hissedilirken, vatandaşlar sabah gördükleri manzara karşısında şok oldu. Uzmanlar ise, Yeni Asır aracılığıyla "Maskesiz dışarı çıkmayın" uyarısını yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu tozlar Kuzey Afrika'daki karışımla birlikte türbülansla üst seviyelere kadar taşınır. Jet akımlarıyla buraya gelir" dedi.

TOPRAĞA ZARARI OLUR

Başkanı Ferdan Çiftçi ise, toz bulutlarının toprağa zararı olacağını belirtti. Çiftçi, "Geldiği yerlerden ağır metaller getiriyor mu bilmiyoruz. Oradan kalkan toprak üst topraktır ve verimsizdir. Çiftçilerin bunun için alabileceği çok önlem yok. Asıl önemli durum tozun bitkilerin yapraklarını kaplamasıdır. Bitkilerin solunumu engellendiği için zarar söz konusudur. Toprağın yıkanması gerekiyor. Bunu bir tek yağmur temizler" diye konuştu.

'MUTLAKA TEDBİR ALIN'

İzmir İl Sağlık Müdürü Bedia Salnur da, sadece astımı ya da kronik akciğer hastalığı olanların değil normal insanların da tozlu havada dışarı çıkmaması gerektiğini söyledi. Salnur, "Dışarı çıkanlar mutlaka ağız ve burnu kapatacak şekilde tedbir alıp maske takmalı. Bu hava kirliliği, toz toprak gibi etkenlerden etkileme ihtimali daha fazla olduğu için vatandaşların çıkmaması tavsiye edilir. Çıkmak zorundalarsa maske, atkı ve örtü gibi ağız ve burunlarını kapatacak şekilde tedbir almaları lazım" açıklamasını yaptı.

OTO YIKAMACILARA YARADI

Toz taşınımı nedeniyle çamur yağması en çok oto yıkamacıların işine yaradı. Alsancak'ta oto yıkama işiyle uğraşan Mehmet Karagök, toz taşınımı nedeniyle çamur yağmasından dolayı işlerinin arttığını belirterek, "Araçların üstü bu tozla kaplandı. İşlerimiz bu yüzden arttı. Sabahtan beri birçok araç yıkadım. Böyle durumlar bize yarıyor" dedi.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Maskesiz dışarı çıkmayın! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN