• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yüzde 5 gördüğü dünyayı engelsiz yaşıyor

Yüzde 5 gördüğü dünyayı engelsiz yaşıyor

10.05.2018, 23:05

Genetik hastalığı nedeniyle yüzde 95 görme kaybı yaşayan Bahu Bike Demir'in hayatı, tabletle girdiği üniversite sınavı ile aydınlandı. Gözlerini yukarı, aşağı, sağa ve sola çevirerek yüzde 5-10 görebilen ve Bilgi Üniversitesi İngilizce Halkla İlişkiler Bölümü hazırlık sınıfına devam eden Bahu Bike Demir, Türkiye'de tabletle üniversite sınavına giren ilk öğrenci. Demir, kamera ve ses kayıt cihazı ile üç öğretmen eşliğinde girdiği sınavda, tablete yüklenen soruları büyüterek cevapladığını, yanındaki görevlinin de kağıda geçirdiğini kaydetti. Eğitim hayatına normal okullarda devam ettiğini, görme engellilerin kullandığı Braille alfabesini öğrenmediğini dile getiren Demir, "Hayatım zor ama güzel. Lisedeyken servise binip okula gidiyordum. Kapalı bir ortamdan üniversiteye gelince zorlandım. Taşa çarpmış gibi hissettim açıkçası. Son bir aydır gerçekten iyiyim" dedi.

"GÖZLERİNİ BOZACAKSIN!"

Bahu Bike Demir, otobüsle okula gidip gelirken kendisini en çok zorlayan şeyin insanların yargısı olduğunu belirterek, "Telefona çok yakın bakınca dikkat çekiyorum. Amcalar, teyzeler 'Kızım uzaktan baksana, gözlerini bozacaksın' diyor. Gözlüğümü unuttum diyorum" dedi.

Yüzde 5 gördüğü dünyayı engelsiz yaşıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN