• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

2 üniversite mezunu 78’lik öğrenci

2 üniversite mezunu 78’lik öğrenci

21.05.2018, 23:17

, hayata “eğitimle” tutundu. Çok geç yaşta başladığı yüksek öğretimde başarıdan başarıya koştu. İlk iki üniversitesinden dereceyle mezun oldu. Şimdiki hedefi ise hem üçüncü kez üniversiteye girmek hem de yapmak

Hayatla ilgili beklentisinin kalmadığını düşünüp, bir çıkış yolu ararken 70 yaşında üniversite sınavlarına girip Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitime başlayan Sevinç Tuğ, birincilikle mezun olduktan sonra, tekrar girdiği sınavlarda ikinci üniversiteyi de bitirdi. Bu ay içinde diplomasını alacak olan Sevinç Tuğ, 90 not ortalaması üzerinden ikinci üniversiteyi de tamamladı. Tuğ, tekrar üniversite sınavlarına girmek için müracaat ettiğini ve yüksek lisans içinde başvurduğunu söyledi.

EŞİ İÇİN VAZGEÇMİŞTİ

1988 yılında İzmir'e yerleşen Sevinç Tuğ, hakim tuğamiral eşi Enver Tuğ'u kaybetmenin acısıyla sarsıldı. Eşinin hayatta olduğu dönemde iki kez üniversite sınavına giren ilkinde mimarlık fakültesine puanı tutan Tuğ, eşinin ricasıyla okula gidemedi. 1963 yılında sınavlara girdi ve puanı tıp fakültesine bile yetmesine karşın bu kez annesinin engeliyle karşılaştı. 1988'de de torununun premature dünyaya gelişi kendisine engel oldu. Sevinç Tuğ 10 yıl önce yine üniversite sınavlarına girdi. Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümüne girecek 20 kişi arasındaydı ama o yıl 12 kişi alındı. Ancak fakülte yönetimi Tuğ'u misafir öğrenci olarak kabul etti. Tuğ, 1.5 yıl eğitim aldı. Ne var ki eşinin rahatsızlanması yine okulu bırakmasına neden oldu.

HAYALLER GERÇEK OLDU

Yeniden üniversitede misafir öğrenci olmanın yollarını arayan Tuğ'a yeğeni Gizem Arıkan, "Misafir öğrenciliği bırakın, sınava girin" dedi. Tuğ, sınava sadece son 13 yılın test sorularını çözerek hazırlandı ve 301 puan aldı. Bu puan, tercihi olan DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi için gerekli olan taban puanın da üzerindeydi. Tuğ, yetenek sınavında da 82 puan alınca, birinci olarak Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nü tercih ederek hayallerini gerçekleştirdi. Tekrar üniversite sınavlara giren ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Bölümü Moda Tasarımı, Aksesuvar Tasarımı da tamamlayan Tuğ, ikinci üniversiteyi de aynı başarı ile bitirdi. Bu ay içinde diplomasını alacak olan Sevinç Tuğ, 90 not ortalaması üzerinden ikinci üniversiteyi de bitirirken, önümüzdeki ay tekrar üniversite sınavlarına girmek için müracaat ettiğini ve yüksek lisans için de başvurduğunu söyledi. DEÜ Rektör Vekili Prof. Erdal Çelik ise, "Öğrenciliğin de öğrenmenin de yaşı yok. Bu öğrencimiz de bunun en güzel örneği. Sevinç hanımın eğitime ve sanata ilgisi ve duydukları hassasiyet örnek teşkil ediyor" dedi.

'ADIM GİBİ SEVİNÇLİYİM'

Sevinç Tuğ, "Hayatta ne istediysem değil, aklımdan ne geçirdiysem sahip oldum ve başardım. Hayata hep adım gibi sevinçli ve mutlu bakmayı kendime hedef seçtim" dedi.

FATİH ŞENDİL

2 üniversite mezunu 78’lik öğrenci haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN