• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tatilcilere ‘’ uyarısı

Tatilcilere ‘sosyal medya’ uyarısı

14.06.2018, 23:50

Avukat Meltem Banko, milyonlarca kullanıcısı bulunan Facebook ve Twitter gibi sosyal medyada yapılacak tatil paylaşımlarının, güvenlik açısından ciddi sorunlar doğurabileceğini söyledi. Kaya "Tatil yerlerinden ve sahil kentlerinden yapılan bidirimler art niyetli kullanıcılar tarafından da görülebiliyor.
Tatil fotoğrafınızı Facebook veya Twitter'da paylaştığınızda, bir bakıma hırsızlara da davetiye çıkarmış oluyorsunuz" dedi.

YER BİLDİRİMİ SAKINCALI

Yer bildirimlerinin de hırsızlık mağduru olmaya yol açtığını anlatan Banko "İnternette bu şekilde paylaşım yaptığınızda haritada kapı numarasına kadar belli oluyor. Bu kişiler sizi adresinizden tespit edip, ardından sanki kendi evi gibi gelip rahatlıkla, hiç acele etmeden evinizi soyup gidebiliyor. Bu durum özellikle son zamanlarda sıkça gerçekleşiyor" diye konuştu.

RAHATLIKLA TESPİT EDİYORLAR

Uzun tatil dönemlerinde sosyal medya uzmanları ve emniyet yetkililerinin önemle belirtmesine rağmen pek çok tatilci gittikleri yörelerden yer bildirimi yapmış ve tatil fotoğrafları paylaşıyor.
Uzmanlar, hırsızların genellikle sosyal medyadaki bu paylaşımları takip ettiğini ve boş evleri rahatlıkla tespit ettiğini belirtiyor.

FATİH ŞENDİL

Tatilcilere ‘sosyal medya’ uyarısı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN