• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Müzakereyle eve kertenkele aldı

Müzakereyle eve kertenkele aldı

21.06.2018, 23:13 Güncelleme Tarihi: 21.06.2018,23:16

İzmirli emekli Mualla ve çifti, evde tarantula cins iörümcek beslemek isteyen oğulları ’e izin vermeyince, tartışma çıktı. Eğitim koçu ’ya başvuran ailenin 6 ay süren müzakereleri sonucu kertenkele alınmasında karar kılındı

Karşıyaka Bostanlı'da yaşayan emekli bankacılar Mualla ve İlhami Gün çiftinin 8'inci sınıfta okuyan oğulları Efe Gün, evde böcek ve haşerat beslemeye merak sardı. Efe, anne ve babasına cins karınca ya da tarantula besleme isteğini iletti, ancak olumsuz cevap aldı. Bunun üzerine Efe, ailesine haber vermeden harçlıklarını biriktirerek 'leopar gekko' cinsinde bir kertenkele satın alıp eve geldi. Şaşkına dönen anne-baba, oğullarından kertenkeleyi evden uzaklaştırmasını isteyince tartışmalar alevlendi. Bunun üzerine aile, arabulucu olması için, eğitim koçu Feridun Balcı'ya başvurdu.

ÖNCE PEYGAMBER DEVESİ

Gün çifti ile çocukları Efe arasındaki müzakereler yaklaşık 6 ay sürdü. Anne Mualla Gün, karıncaya alerjisi olduğunu, tarantula beslenmesini ise kesinlikle istemediğini söyledi. Bunun üzerine Efe, peygamber devesi fikrini ortaya attı. İnternetten araştırmalar yapıldı ve peygamber devesinde uzlaşma sağlandı. Ancak bu sefer, halihazırda evde bulunan kertenkelenin akibetinin ne olacağı tartışma konusu oldu. Çift, peygamber devesi alınırsa kertenkelenin evden gitmesini istedi, ancak bu fikre de Efe yanaşmadı. Kimi zaman, günde 7 saat süren müzakereler sonunda bir sözleşme imzalandı. Buna göre kertenkele evde kalacak, başka bir hayvan alınmayacak, buna karşılık da Efe'nin internet kullanımı sınırlanacaktı.

EFE İYİ BİR MÜZAKERECİ

Efe sayesinde, kendisinin de bu tarz hayvanları besleme konusundaki eğilimin farkına vardığını söyleyen Müzakereci Arabulucular Derneği Başkanı ve eğitim koçu Feridun Balcı, "Hem Efe'nin hem de ailenin isteklerini göz önünde bulundurarak, müzakereleri kazan-kazan ile sonuçlandırdık.
Dernek olarak 2013 yılından bu yana kişiler arası ilişkilerde, özellikle ebeveynler ile çocukları arasındaki çatışmalarda ve akran şiddeti olarak bilinen öğrencilerin kendi aralarındaki tartışmalarında müzakereler yapıyoruz" diye konuştu.

'BÖCEKLERE KARŞI ÇOK ÖNYARGILILAR'

Kertenkelesini besleme izni alan Efe Gün, böcek ve sürüngen besleme konusunda anne ve babasının bilgi sahibi olmadığını, önyargılı davrandıklarını belirtti. Efe, "İlk başta şoke oldular, çünkü son zamanlarda bu tür hayvanları besleme konusunda oluşan ilgiyi bilmiyorlardı. Ben bunun sandıkları kadar şaşırtıcı bir şey olmadığını, internette bazı videolar izleterek, bazı yazılar okutarak anlatmaya çalıştım ve beni anladılar" ifadelerini kullandı.

'EFE BİZİ ÇOK FAZLA ZORLADI'

Baba İlhami Gün, şiddetli tartışmalar yaşadıklarını, kimi zaman oğullarının kızgınlıkla masayı terk edip odasına çekildiğini belirterek, "Efe bizi çok zorladı. Ne söylesek üzerine cevap vererek istediğini elde etti. Ancak biz de elde ettik, şu anda onun internet kullanma süresi ve biçimi konusunda bizim de kazanımlarımız oldu" diye konuştu. Anne Mualla Gün ise, "Tartışmalar hala zaman zaman sürüyor. İleride birkaç müzakereye daha ihtiyacımız olabilir" dedi.

Müzakereyle eve kertenkele aldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN