• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan bu ne!

Başkan bu ne!

04.07.2018, 23:43

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 9 bin 958 dönümlük arazi, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında 24 milyon 200 bin liraya satın alındı. İçerisindeki koruma altında bulunan tesis ve arazinin ne şekilde değerlendirileceğine yönelik olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi referandum yaptı.

5 KATLI BİNA...

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, satın alınan arazi ile ilgili olarak o dönemde yaptığı değerlendirmede, Kuşadası'na soluk aldıracak bir mekan kazandırmak istediklerini söylemişti. Çerçioğlu, "Tariş arazisinin tapusu artık Kuşadası halkı ve Aydınlıların" diyerek arazinin yeşil alan olacağını kamuoyuna taahhüt etmişti. Tüm bunlara rağmen Büyükşehir Belediyesi araziye ilişkin imar plan değişikliğini askıya çıkardı.
Alanda 5 katlı belediye hizmet binası, restoran, kafe ve ticari birimler yapılacağı ortaya çıktı. Bu durum Kuşadası'ndaki sivil toplum örgütleri ve vatandaşların tepkisine neden oldu. Kent imar planında 1. derece turizm imarlı olarak belirtilen arazinin imarının yeşil alan olarak değiştirilmesi beklenirken, ticari alan olarak değiştirilmek istenmesi, ilçede büyük yankı uyandırdı. Büyükşehirin 21 Haziran'da askıya çıkardığı imar değişikliği duyurusunda, arazinin 1. derece turizm alanından, ticaret alanına dönüştürüldüğü belirtildi. Plan notlarının 13. maddesinde, "Bu alanda sosyokültürel tesis alanları, belediye hizmet binası, restoran, kafe, ticari birimler, teknik altyapı ve otopark kullanımları yer alacaktır. (5 kat) olacaktır" ifadeleri yer aldı.

'SAMİMİYETSİZLİK'

Mimarlar Odası Temsilcisi Ümit Acar, Çerçioğlu'nu samimiyetsizlikle suçladı. Acar, "Geçtiğimiz aylarda Özlem Hanım'la her görüşmemizde Tariş arazisi ile ilgili sivil toplum örgütleri ve halkın görüşleri doğrultusunda hareket edeceğini ifade etti. Kuşadası'nı düşünseydi emsal 0.10, yükseklik iki kat olmalıydı" ifadelerini kullandı.

İBRAHİM UZUN

Başkan bu ne! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN