• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Cinsel istismarda indirim olmasın’

Çocukların cinsel istismarına yönelik suçlarla ilgili idam ve hadım taleplerini değerlendiren , “Bizim asıl şikayetimiz cezalarda indirim uygulanması” dedi

‘Cinsel istismarda indirim olmasın’

07.07.2018, 00:00

İzmir Barosu Genel Sekreteri ve Çocuk Hakları Merkezi Sorumlusu Avukat İlke Erol, çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçlarında endişe verici düzeyde artış olduğunu belirterek, sorunun çözümüne katkı koyacak hukuki çözümleri Yeni Asır'a anlattı. Erol, "Cezaların arttırılması çözüm değil. Cezaların arttırılması halinde mahkemeler cezasızlığa gidiyor. Bizim şikayet ettiğimiz nokta; cezalarda indirim uygulanması. Mahkemelerdeki 'şüpheden sanık yararlanır' perspektifi değişmeli" dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İdam ya da hadım çözüm olmadığını savunan Erol, "Biz burada toplum olarak ne yapmışız? Bunun altında yatan sosyolojik, psikolojik nedeni araştırmış mıyız, çözümü nerede?' Çözüm bulamıyorsak, cezaların arttırılmasını tekrar konuşabiliriz. Mesela bu ağırlaştırılmış müebbet olabilir" dedi.

KORUMAYA ALINIYOR

İzmir Barosu olarak, çocuklara daha iyi ve ücretsiz hizmet vermek için Çocuk Hakları Merkezi bürosu açtıklarını belirten Erol, "İzmir Barosu Çocuk Hakları birimi olarak belediyelerde, okullarda rehber öğretmenlerin öngördüğü zamanlarda ergen psikoloğu ile beraber, çocukları ve öğretmenleri eğitmek için ders vermeye çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir, Karabağlar, Bornova, Urla ve Karşıyaka Belediyesi'ne bağlı semt merkezlerinde ebeveynlere eğitim veriyoruz. Sabit hat aldık, '400 00 14' numaralı telefondan tüm vatandaşlar ulaşabilirler.

100 AVUKAT GÖREVDE

Devletin hattı ise Alo 186. İzmir Adliyesi'nde gönüllü avukatımız her gün 09.00-18.00 saatleri arasında nöbet tutuyor. Merkezimizde 100'e yakın avukat görev yapıyor. Şikayetlerin yüzde 60'ı okullardaki rehber öğretmenler tarafından yapılıyor. 6284 Sayılı Kanun'a göre kadına ve çocuğa şiddet ya da cinsel istismar uygulanıyorsa, hem çocuk hem anne koruma altına alınıyor" dedi.

"FAİLLER TOPLUMA KAZANDIRILAMAZ"

Bugüne kadar girdiği cinsel istismar davalarından edindiği deneyimlere göre bir çocuğun bedensel özgürlüğünü, yaşam özgürlüğünü elinden alan failin tekrar topluma kazandırılıp, bir yarar sağlanmasının beklenemeyeceğini de savunan Erol, çocuklara yönelik suçlarda, cinsel istismarın yüzde 49 oranıyla ilk sıralarda olduğuna da değindi. Erol, sorunun çözümü konusunda devletin güçlü politikalar üretmesi, başta barolar olmak üzere diğer kuruluşların da bu politikalara destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

METİN BURMALI

‘Cinsel istismarda indirim olmasın’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA