• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmirliler su ve ulaşım zammına isyan etti

İzmirliler su ve ulaşım zammına isyan etti

13.07.2018, 00:31

Belediyesi’nin Temmuz ayı Meclis ve İZSU Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısı gerçekleşti. 1 Ağustos tarihinden itibaren uygulamaya konulacak yeni tarifede su, yüzde 5 zamlı olacak. Ulaşıma da yüzde 4.90 geldi. Vatandaş isyanda!

NİDA ALADAĞ

Ardı ardına yapılan zamlar İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne damga vurdu. Meclis'te ulaşım tarifesinde düzenlemeye gidildiği açıklandı. Buna göre İzmir'de ulaşıma yüzde 4.90 oranında zam yapıldı.

'KALDIRIN BU ZAMLARI!'

1 Ağustos tarihinden itibaren uygulamaya konulacak yeni tarifede su da yüzde 5 zamlı olacak.
Oturumda söz alan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, "Vatandaş zamlardan rahatsız.
Yılbaşından bu yana toplu ulaşımda, otopark ve suda yapılan zamlar yüzde 15 oldu. Vatandaş çileden çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kırım Kongo kenesinden farkı yok. Çaktırmadan vatandaşın kanını emmeye devam ediyor. Bu zamları sosyal belediyecilik bağlamında lütfen kaldırınız" dedi.

'OLMAYAN HİZMETE PARA'

AK Parti eski meclis üyesi Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu sert sözlerle eleştirdi. "İZSU Genel Müdürlüğü'nün aldığı son zam kararı ile birlikte vatandaşın sabır taşı çatladı" diyen AK Parti'li Doğan, "Olmayan hizmete para isteyen bir de bu yetmezmiş gibi suya üst üste zam yapan İZSU kantarın topuzunu kaçırdı. 2012 yılından bu yana su fiyatlarına tam 14 kere zam yapan kurumun yönetim kurulu başkanı olan Sayın Aziz Kocaoğlu'na sormak istiyoruz, acaba bu 6 yılda kentin su ve kanal altyapısı ile ilgili ne hizmet ürettiniz?
Yaptığınız hizmetlerin kalitesi, kokudan geçilmeyen Meles Deresi, yıllardır yüzde 30'larda seyreden sudaki kayıp kaçak oranları ve günlerce tamir edilmeyen altyapı arızaları, hizmet fakirine dönen köyler, kırsal beldeler, hatta günlerce susuz bırakıp tankerle su dağıttınız kent halkının yaşadığı içler acısı manzara da ortadadır. Hal böyleyken yapılan bu zam neyin nesidir?" sorusunu yöneltti.

'MAĞDURUZ' DİYEN İZMİRLİNİN ÇIĞLIĞI:

Semra Apak (Satış danışmanı): Sene bitmeden her şeye zam yapılıyor. Vatandaşın cebini düşünen yok. Suya zam, toplu taşımaya zam e ne yapacak bu vatandaş? Yapılan zamların kaldırılmasını istiyoruz.

Merve İnanç (Öğrenci): Öğrenci en çok mağdur olan kesim oluyor. Bizi kimse umursamıyor. Toplu taşıma öğrenciye bedava olmalı. Su faturalarını paylaşsak da yüksek olduğu için ödeyemiyoruz.

Murat Temiz (Öğrenci): Ailemizin desteği ile geçimimizi idame ettiriyoruz. Hal böyle olunca yapılan 20 kuruşluk zamlar bile etkiliyor. Suya zam, toplu taşımaya zam, yeter! Büyükşehir zamları geri alsın!

İzmirliler su ve ulaşım zammına isyan etti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN