• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Oktar operasyonu iş dünyasına sıçradı

Oktar operasyonu iş dünyasına sıçradı

16.07.2018, 23:09

grubuna yönelik operasyonun halkaları giderek büyüyor. Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Başkanı , polis tarafından yakalandı. 1956’da kurulan şirket, bir çok ülkeye yapıyor

İstanbul Merkezli, 5 ilde Adnan Oktar ve grubuna yönelik düzenlenen operasyonda önemli ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Adnan Oktar ve yardımcısı olduğu belirtilen Didem Ürer ve Oktar Babuna gibi kamuoyunun tanıdığı isimlerin yanı sıra bazı iş adamları da gözaltına alındı.

KARA PARA AKLAMA SUÇU

Gözaltındaki işadamlarından biri de 'İstanbul Gömlekleri' ve 'Giovanni Piço Della' firmalarının yönetim kurulu başkanı Mehmet Alp Ünlü oldu. Kara para aklama iddiasıyla 2 yıl önce başlanan soruşturmada MASAK çalışma yaptı. MASAK raporunda, işadamı Mehmet Alp Ünlü'nün sahibi olduğu iki firmanın Adnan Oktar'la bağlantısı olduğu belirtildi. MASAK'ın raporu üzerine Ünlü'nün bu iki firmasına da el konuldu. Mehmet Alp Ünlü gözaltında alındı. 1956 yılında kurulan İstanbul Gömlekleri AŞ, 1999'dan beri, Giovanni Pico Della markası ile, başta Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Dubai olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor. Oktar Grubu'na yönelik soruşturmada 86 şirket için el koyma kararı verilmişti.

17 YILDIR SÜREN İŞKENCE DAVASI

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 8 emniyet görevlisinin 17 yıldır yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Şikayetçi Adnan Oktar grubu avukatları, reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Adnan Oktar grubunun davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek talebi reddetti.

1999 YILINDA BAŞLADI

Davada müşteki olanların bir çoğu son yapılan operasyonda gözaltına alındıkları için duruşmaya katılmadı.Geçtiğimiz hafta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla operasyon düzenlenen Adnan Oktar grubuna, 1999 yılında da operasyon düzenlenmişti. Gözaltına alınan ve aralarında Adnan Oktar yapılanmasının ikinci adamı olduğu belirtilen Tarkan Yavaş'ın da olduğu 27 kişi, operasyonu gerçekleştiren dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 8 emniyet görevlisinin kendilerine işkence yaptıkları iddiasıyla şikayetçi oldu. Sanıklar hakkında 27'şer kez 12'şer yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. 2016'da verilen mütalaada davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesi talep edilmişti.

Oktar operasyonu iş dünyasına sıçradı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN