• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihin ilk kombinesi Afrodisyas’ta

Tarihin ilk kombinesi Afrodisyas’ta

13.08.2018, 01:47

Afrodisyas ’ndeki 2 bin yıllık stadyumda bulunan geometrik işaretlerin, belli aile veya kabilelere uzun süreli rezervasyon için çizildiği belirlendi. Kazı Başkanı Prof. Dr. Smith, “Antik çağlarda da koltuklar kombine uygulaması gibi rezerve edilebiliyordu” dedi

Aydın'ın Karacasu ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan Afrodisyas Antik Kenti, günümüze sağlam gelebilen anıt yapılarıyla dikkati çekiyor. Antik çağda "aşkın ve güzelliğin tanrıçası" olarak tanımlanan Afrodit'e adanmış kentler arasında en ünlüsü olarak bilinen Afrodisyas'ta Tetrapylon kapısı, Sebasteion tapınağı, stadyum, antik tiyatro ve hamam bölümleri, görkemli yapılarıyla ziyaretçi çekiyor.

ÇOK İYİ KORUNMUŞ

Ege Bölgesi'nin en iyi korunan stadyumu olarak bilinen Afrodisyas stadı ise 30 bin kişilik kapasitesi, 262 metre uzunluğu ve 50 metre genişliğiyle görenleri cezbediyor. Günümüzde de kullanıma hazırmış gibi sağlam duran stadyumda sahneyi karşıdan gören bazı oturma bölümlerinde görülen geometrik çizimlerin ise belli aile veya kabileler için rezervasyon amacıyla kazındığı ortaya çıkarıldı. Kazı Başkanı Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Roland R.R. Smith, antik çağın en önemli aktivitelerinden birinin stadyumda yapılan gösterileri izlemek olduğunu söyledi. Antik çağ insanının sportif aktivitelerini çok sevdiğini ve oturdukları yerleri kendilerine ayırtmak için üzerlerine çeşitli şekiller çizdiğini anlatan Smith, bunun günümüzde de uygulanan kombine bilete benzediğine işaret etti.

ÜSTÜNE ÇİZMİŞLER

Stadyumdaki gösterilere yoğun ilgiolması nedeniyle yer bulma sorunu olduğunu aktaran Smith, "Anlıyoruz ki stadyumdaki gösteriler çok beğeniliyordu. O yüzden bunları izlemeye gelen insanlar rezervasyon yapmak istiyorlardı. Oturma bölümüne çizdikleri çizgilerle rezervasyon yapıyorlardı. Stadyumda çevre köylerden gelen halkların isimlerini de görebiliyoruz. Örneğin bahçıvanların olduğu bir yerin de rezervasyon yazıtları var. Bugün gördüğümüz kombine bilet uygulaması gibi antik çağlardaki koltukları kişiler kendilerine rezerve edebiliyordu. Bizim sözünü ettiğimiz dönemdeki yer rezervasyonları taşın üzerine çizilmişti. Zannediyorum onlar daha uzun süreli yer ayırtıyorlardı" diye konuştu.

İLGİNÇ YARIŞMALAR VE GÖSTERİLER

Antik kentteki stadyumda atletizm ve cirit atma gibi oyunların yanı sıra farklı gösterilerin de yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Smith, "Örneğin stadyumda en yüksek sesle bağıran kişi yarışması da yapılıyordu. Roma imparatoru adına düzenlenen Roma oyunları da gerçekleştiriliyordu. Her ne kadar biz buna şimdi vahşice baksak da antik çağın insanı bu oyunlardan çok hoşlanıyordu. Gladyatör dövüşleri ve yaban hayvanı avlama gibi. Çok iyi yetişmiş 2 gladyatör ya da bir gladyatörle bir hayvan dövüştürülüyordu" dedi.

Tarihin ilk kombinesi Afrodisyas’ta haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN