• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Renklenen sokaklar turistlerin yeni gözdesi

Renklenen sokaklar turistlerin yeni gözdesi

14.08.2018, 22:50

Türkiye'nin en büyük "Sokak Sağlıklaştırma Projesi" Afyonkarahisar'da uygulanıyor.
Akmescit Mahallesi başta olmak üzere tarihi Afyonkarahisar evlerinin dış cepheleri sil baştan aslına uygun bir şekilde yenileniyor.
Mahalle sakinlerinden Enver Şahin, "Turistler mahallemizden eksik olmuyor. Evlenecek olan çiftler gelip evlerimizin önünde fotoğraf çektiriyor. Mahallemizin havası değişti" dedi. Geçen yıl başlanan çalışmalar 2019 yılına kadar devam edecek.
Şimdiye kadar 70'e yakın evin dış cephesi restore edilerek boyandı. 2019 yılı sonunda 300'den fazla hanenin restore edilerek turizme kazandırılması hedefleniyor.

ÖZGÜN YAPI KORUNUYOR

Çalışmalar hakkında bilgi veren yüklenici firmanın yetkilisi Adem Yılmaz, çalışmalarda binaların özünü muhafaza ettiklerine dikkat çekti. Bir bina üzerindeki çalışmaların ortalama 20 gün devam ettiğini belirten Yılmaz, "Dikkat ettiğimiz en önemli kısım binanın özgün yapısının korunması, niteliğini bozmadan aynen boyasına kadar aynı şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bundan ödün vermiyoruz" diye konuştu.

NAİL AZBAY

Renklenen sokaklar turistlerin yeni gözdesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN