• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

can çekişiyor

Kocagöl can çekişiyor

15.08.2018, 23:59

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde tek sulak alanı olan Kocagöl, yaşam mücadelesi veriyor.
Dilek Yarımadası Milli Parkı'na iki kilometre uzaklıkta, denize 20-30 metre mesafede bulunan Kocagöl'ün etrafı yazlık siteler tarafından istila edildi.

CENNET GİBİYDİ

Kuşadası'nın en güzel plajlarının bulunduğu bölgede kurulan balık çiftliklerinden ve sitelerden gelen pis su, buradan da denize karışıyor. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, cennetten bir köşe olan Kocagöl'ün can çekiştiğini belirterek, "30 yılda etrafı tamamen sitelerle çevrilen Kocagöl, günümüzde küçük bir göle dönüştü.
Gölü besleyen Samson Dağı'ndan gelen bazı derelerin ve kanalların üzeri kapatılarak yol yapıldı. Kuşadası sahillerinin en güzel plajlarının olduğu bölge olmasına rağmen balık üretim çiftliklerinin kurulmasına izin verildi" dedi.

TESCİL EDİLMELİ

Kocagöl'ün 'Mahalli Sulak Alan' olarak tescil edilerek insan kaynaklı müdahalenin engellenmesi gerektiğini dile getiren Sürücü, "Mahalli sulak alanlara hiçbir suretle arıtılmamış evsel ve endüstriyel atık sular verilemez. Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütleri işbirliği yaparak gölü korumalı" diye konuştu.

KAZIM YÖRÜKCE

Kocagöl can çekişiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN