• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

O artık bir uçak teknisyeni

O artık bir uçak teknisyeni

19.08.2018, 23:03

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi bursiyerlerinden Büşra Arı (19), Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Bölümü'nü birincilikle bitirdi ve uçak teknisyeni oldu. Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşarken, henüz 3 yaşındayken anne ve babasını kaybeden, 2 ablasıyla birlikte Adana'daki amcasının yanına taşınan Büşra, çiftçi bir ailede büyüdü. İzmir'e gelip Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu'nda uçak teknolojisi eğitimi alan Büşra Arı, okulundan birincilikle mezun oldu. Küçüklüğünden beri hayalini kurduğu işi yapan Büşra Arı, kocaman uçakların altına geçip parça söküp takıyor.

'SEN YAPARSIN' DEDİLER

İlk yıl Devlet Su İşleri'nin (DSİ) misafirhanesinde kalan Büşra Arı, maddi sıkıntılar yaşadığı zor bir dönemde Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği'nden burs almaya başladı. İlk 6 ay sadece bulgur pilavıyla beslendiğini söyleyen Arı şunları anlattı: "Amcamın 2 çocuğu var, ablalarım ile birlikte beni de yanına aldı. Bana çok destek oldular ama bu bölümü seçtiğimde önce şaşırdılar. Toplumda yalnızca erkeklerin yapabileceği bir iş gibi görünen uçak teknisyenliği için ne kadar istekli olduğumu görünce 'sen yaparsın' dediler. İzmir'e geldim, çok maddi sıkıntı yaşadım ama okulumu bitirdim."

HAVA ÜSSÜ AĞIR BASTI

İlk tercihi olan Ege Üniversitesi'nde derslere başladığı günü anlatan Büşra Arı, 50 kişilik sınıftaki iki kız öğrenciden biri olduğunu belirterek, "Adana'da Anadolu lisesinde okudum. İncirlik Hava Üssü'nde kargo uçaklarını görüyordum. Kocaman uçakların bir şeylerini söküp takacak olmak beni heyecanlandırıyordu. Amcama yük olmamak için 2 yıllık bir bölüm tercih ederek hemen iş yaşamına atılmayı istedim. İki yıllık ya gemi inşaatı ya da uçak teknolojisi okuyacaktım. Hava üssü daha ağır bastı" dedi.

O artık bir uçak teknisyeni haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN