• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Veliler okul alışverişinde

Veliler okul alışverişinde

04.09.2018, 23:27

17 Eylül'de başlayacak 2018- 2019 eğitim öğretim yılı öncesinde, gözler okul harcamalarına çevrildi. Çocuklar okula başlamanın heyecanını yaşarken, aileleri de masrafların ne kadar olacağı düşüncesi sardı. Biz de Yeni Asır olarak okul harcamasında ortalama fiyatların ne kadar olduğu konusunda velileri bilgilendirmeye çalıştık. İşte giysiden kırtasiyeye, çantadan ayakkabıya kadar, velilerin çocukları için cebinden çıkaracağı masraf kalemleri...

SIRT SAĞLIĞI ÖNEMLİ

Yıllardır Kemeraltı Çarşısı'nda çanta satan Engin Bora ortalama çanta fiyatlarının ilkokul veya lise diye ayrılmadığını söyledi. Çanta fiyatlarının standart olduğunu dile getiren Bora, "En ucuz çanta 30 lira. Ama aileler çocuklarının sırt sağlığını düşünmek zorundalar. Bu nedenle sırtı zorlamayacak kullanışlı çantalar 80 lira civarında. Maddi durumu iyi olan aileler daha pahalı ürünleri tercih edebiliyor. Ancak okul çantası fiyatlarının en üst düzeyi 200 TL civarında. Durumu iyi olan aileler bunlara yönelebilir" dedi. Yine Kemeraltı Çarşısı'nda yaklaşık 20 yıldır kırtasiyecilik yapan Neriman Ağıroğlu, defter fiyatlarının bütçeyi çok fazla etkilemeyeceğini söyledi.

KIRTASİYE HARCAMASI

İlkokula yeni başlayan öğrencilerin sadece defter değil suluk, beslenme çantası, abaküs ve boya giderlerinin de olduğunun altını çizen Ağıroğlu, "Ortalama olarak suluk 15 TL, beslenme çantası 60 TL, boya kalemi 15 TL, pastel boya 35 TL, sulu boya 10 TL, defter kabı 9 TL, abaküs 10 TL ve defterler de yaprak sayısına göre 5 ila 15 TL arasında fiyatlar değişiyor" diye konuştu. İlkokul öğrencisinin toplam kırtasiye giderinin 150 ila 200 TL arasında değişeceğini ifade eden Ağıroğlu, "Bir ortaokul öğrencisinin 200 lira civarında kırtasiye gideri olur" diye konuştu. Kıyafetlerin, okulların anlaşmalı olduğu firmalar tarafından yapıldığını ifade eden esnaf Ramiz Sözel, talebe göre fiyatların değişebileceğini söyledi.
Sözel, "İlkokul öğrencisi için t-şhirt 25 TL, pantolon 60 TL, etek 60 TL, şort ise 60 TL civarında" dedi. Ortaokul öğrencisi ile ilkokul öğrencilerine yönelik kıyafetler arasında çok fazla fiyat farkı olmadığını ifade eden Sözel, "Lise öğrencisinin giysilerinde ise 5 TL'lik bir fark olabilir" dedi.

MERT ALPDÜNDAR

Veliler okul alışverişinde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN