• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Assolistlik Aleyna Tilki’ye mi kaldı!

Assolistlik Aleyna Tilki’ye mi kaldı!

05.09.2018, 23:01

Dünyanın en önemli solistleri ve grupları, bir dönem mutlaka İzmir Fuarı'na gelir program yaparlardı. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda ünlüleri izlemenin, fuarı doyasıya yaşamanın tadı başkaydı. Doğma büyüme İzmirliyim. Görkemli devirlerdeki ismiyle İzmir Enternasyonal Fuarı ve 20 Ağustos tarihi, artık benim için nostaljik bir güzellik anlamı taşıyor.

AVRUPA'NIN KALBİYDİ FUAR

Her yıl 20 Ağustos geldiğinde içimiz kıpır kıpır olurdu, sanki bayram yaşayacakmışız gibi. Çünkü İzmir Fuarı tam 30 gün 20 Eylül'e kadar Ege bir yana, Türkiye'nin hatta Avrupa'nın kalbi olurdu. Tüm Ege, Türkiye, hatta Avrupa'nın 4 yanından konuklar, İzmir Fuarı'nın açılışını iple çekerdi. İç turizm canlanır, bir ay süreyle zengini fakiri, eğlencenin, mutlu saatler geçirmenin tadını doyasıya yaşardı. Egeliler Fuar'a özel hazırlıklar yapar, randevular İzmir'de bulunmaya yönlendirilirdi.

HER YER DOLAR TAŞARDI

Uçaklar, otobüsler ful çeker, oteller yılın en büyük cirosunu yapar, tıklım tıklım dolardı. Sadece onlar mı, taksilerinden tutun, gıda sektörü, özellikle yemek yenilen kafeler, büfeler dolup dolup taşardı. Yetmezdi, Kahramanlar ve Alsancak'ta evler bir-iki aylığına yüksek ücrete kiralanır, pansiyonlar inanılmaz doluluk yaşardı. Namık Kemal Lisesi'nin karşısındaki 26 Ağustos Kapısı'ndan girerdik içeri, solda Tariş'in buz gibi şırasından içmeden geçmek olmazdı. Sonra birçok yabancı ülkenin kendi eserlerinin sergilendiği pavyonlarla karşılaşırdık. Ama asıl eğlencenin merkeziydi fuar.

NEREDEN NEREYE GELDİK

Göl Gazinosu, Noyaner'lerin Akasyalar'ı, Bornovalı Nuri'nin Luna Park Gazinosu, Ekici Över, Manolya, Kürt Beşir'in (Öge) Çamlık Senar'ı, Ulutanırların Kübana'sı, Saffet Kuyaş'ın Mogambo'su... Hali vakti yerinde oranlar içeride, olmayanlar da dışarda banklarda oturarak izlerdi, Türkiye'nin en önemli solistlerini... Oysa şimdi, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Behiye Aksoy ve Gönül Yazar gibi devlerin döneminden nerelere gelmişiz ki, İzmir Fuarı'nın assolisti Aleyna Tilki olmuş. Dev posterini asmışlar Basmane Kapısı'nda. 18'lik Aleyna başarılı bir genç olabilir ama Müzeyyen Senar ve diğer usta sesleri, Tilki ile teraziye vurmak haddimizi aşar diye düşünüyorum.

87'NCİ KEZ KAPILARINI AÇIYOR

İzmir Enternasyonal Fuarı, İZFAŞ tarafından 7-16 Eylül tarihleri arasında 87'nci kez düzenlenecek. Geçen yıl 1 milyon 247 bin 748 ziyaretçi ağırlayan İzmir Fuarı'na bu yıl da yoğun ilgi bekleniyor. İEF'te 10 gün süre boyunca birbirinden ünlü sanatçılar hem çim alanda hem Açık Hava'da konserler verecek. Folkart sponsorluğundaki etkinliklerde de ayrıca sokak gösterileri, konserler ve tiyatro oyunları yer alacak.

GÜRKAN ERTAÇ

Assolistlik Aleyna Tilki’ye mi kaldı! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN