• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gözler Tahran zirvesinde

Gözler Tahran zirvesinde

06.09.2018, 00:04

’nin kuzeyinde ’e yönelik önce dün de Esad rejiminin saldırı başlatması gözlerin , Rusya ve İran’ın Suriye gündemiyle Tahran’da düzenlenecek zirveye çevrilmesine neden oldu. Yarın gerçekleşecek üçlü zirvede İdlib’den 12 farklı silahlı grubun çıkartılması için çözüm aranacak

Dünya Suriye'nin İdlib şehrine kilitlenmiş durumda. Önceki gün Rusya'nın bölgeye hava saldırısı düzenlemesinin ardından dün de Esad rejimi İdlib ve Hama vilayetinin köylerini top atışıyla vurdu. Herkesin yakından takip ettiği İdlib'teki düğüm Tahran'da çözülecek. Türkiye, Rusya ve İran yarın Tahran'da üçlü zirve gerçekleştirecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında gerçekleşecek görüşmede İdlib'teki silahlı terör gruplarının nasıl etkisiz hale getirileceği konuşulacak.

AMAÇ SİVİLLERİ AYIRMAK

Başkan Erdoğan, İdlib'e yapılacak büyük bir operasyonun felakete neden olabileceğine dikkat çekmişti. Türkiye, İdlib'e büyük bir operasyon yapılmadan içerideki Heyet Tahrir Şam (HTŞ) gibi terör gruplarının çıkartılabileceğini düşünüyor. Rusya ise Salı günü düzenlediği hava bombardımanı ile İdlib'e büyük bir harekat yapmak istediğini ortaya koydu. Tahran'da gerçekleşecek toplantının nihai hedefi de İdlib'teki silahlı gruplarla sivilleri ayırmak. Rusya kısa süre önce İdlib'i de kapsayan yeni bir harita oluşturulmasını önerdi. Ankara ise büyük bir operasyon yapmadan silahlı grupların İdlib'ten çıkartılabileceğini savunuyor. Tahran'da nokta operasyonlar yapılmasına dair bir anlaşma çıkabileceği belirtiliyor. Şu an İdlib'de bulunan 12 silahlı grubun olası saldırı durumunda sivilleri kalkan yapmasından endişe ediliyor. Ayrıca Türkiye'nin İdlib'te kurduğu 12 gözlem noktasına yönelik bir saldırı halinde cephe gerisinde de takviye oluşturuldu. Sınırda teyakkuza geçirilirken, hem İdlib'e takviye güç gönderildi hem de sınır hattına yeni sevkiyatlar yapıldı.

İDLİB HALKINDAN TÜRKİYE'YE ÇAĞRI

İdlib'de halk, Esad rejimi ve destekçilerinin bölgeye olası operasyonuna karşı endişeli bekleyişlerini sürdürüyor. Bölge halkı, Türkiye'nin kente barış, huzur ve güven ortamı getireceğine inanırken, gerekli adımların atılmasını bekliyor. "Bölgenin hakimiyetinin Türkiye'ye geçmesini istiyoruz" diyen İdlibliler "Türklerin olduğu yerde hava ve kara saldırısı olmaz" ifadelerini kullandı.

Gözler Tahran zirvesinde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN