• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Didim’de yabancıların tapu isyanı

Didim’de yabancıların tapu isyanı

06.09.2018, 23:21

Aydın Didim'de faaliyet gösteren bir inşaat firmasından, inşaat halindeyken 2008 yılında ev satın alan yabancı uyruklu vatandaşların bir kısmı tapularını alamadı. Bunun üstüne bir de oturdukları evlerine ipotek konuldu ya da haciz yoluyla banka tarafından satışa çıkarıldı. Durumdan mağdur olan ve aralarında İngiliz, İrlandalı ve İsviçreli 50 hane sahibi konuyu yargıya taşıdı.

KALP KRİZİ GEÇİRDİM

Mağdur vatandaşlar bir araya gelerek yaşadıklarını anlattı. Mağdur vatandaşların durumuyla ilgili bilgi veren Avukat Mehmet Gölebatmaz, "Bu aileler dava açmış fakat tapuların üzerinde şirketin borçları nedeniyle ipotek ve hacizler bulunuyor. Şirketin tüm mal varlıklarının da içi boşaltıldığından ödedikleri parayı da geri alamıyorlar" şeklinde konuştu.

EVİMİZ SATILACAK MI?

İngiliz Gerald ve Gıneen Dove çifti, 2010 yılında evi satın aldıklarını ve parayı ödemelerine rağmen hiç tapu alamadıklarını belirtti. Gerald Dove, "2014 yılında bize başka yer vereceğiz diyerek, evimin üstüne başka para istediler. İkinci bir yer gösterdiler fakat onun da tapusunu vermediler.
Dolandırıldığımızı yıllar sonra anladık. Sıkıntılardan dolayı kalp krizi geçirdim ve ameliyat oldum" dedi. Joanne Richards ve Philip Andrew Richards çifti ise, 2009'dan bu yana tapularını alamadıklarını ve hukuki süreç başlattıklarını dile getirdi. Joanne Richards, "Yaşadığımız tüm olaylardan ve sıkıntılardan dolayı göğüs kanserine yakalandım. Evimin satılacak durumda olması bizi korkutuyor; hem evimizin durumuyla hem de sağlığımla ilgilenmek durumundayım. Kanserle iyileşmem morale bağlı ama bu durumda nasıl iyi olayım. Yetkililerin bu duruma bir çare bulmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

HÜSEYİN ÇALIŞKAN

Didim’de yabancıların tapu isyanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN