• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

1830 kilometreyi ‘iyilik’le koştu

1830 kilometreyi ‘iyilik’le koştu
Giriş Tarihi: 10.11.2018

’yi en doğusundan en batısına koşarak geçerken, insanların yararına çalışan 76 sivil toplum kuruluşunu da tanıtan , “Zorlandığım zamanlar da oldu ama acısı geçti, gururu kaldı” dedi

MERT ALPDÜNDAR

Halka 76 sivil toplum kuruluşunun çalışmalarını anlatmak amacıyla başlattığı İyilik Koşusu'nu tamamlayan İzmirli Rıza Martaş, Türkiye'yi en doğusundan en batısına koşarak geçip bir ilke imza attı. Koşu boyunca insanlara fayda sağlamak için çalışan STK'ların faaliyetleri hakkında bilgiler veren Martaş, sohbetlerini sosyal medyadan da canlı yayınladı. 13 ilden geçen Martaş, 1830 km koşup İzmir'e ulaştı. 59 günlük maratonda yaşadıklarını Yeni Asır'la paylaşan Martaş, "Neden buradayım? dediğim zamanlar da oldu ama acı geçer, gurur kalır" dedi.

"ÖNYARGILARIM YIKILDI"

İyilik koşusuna başlamadan önce Doğu'nun gelişmemiş olduğu gibi bir önyargısı olduğunu dile getiren Martaş, "Mesela Van gerçekten efsanevi bir yermiş. Yamaç paraşütünden turizm alanlarına kadar her şey var. İnsanları da çok sıcakkanlı. Hele Van gölüne baka baka koşmanın verdiği keyif çok farklı" diye konuştu.

Tatvan'dan sonra kurak dağlık bölgede günde 42 km koştuğunu belirten Martaş, "Saat başı ancak bir otomobilin geçtiği yollarda da koştum. Muş ovası dümdüz bir bölge. Kilometrelerce koşmana rağmen, önün de arkan da aynı geliyor" ifadelerini kullandı. Muş'tan sonra daha zorlu bir sürece girdiğini ifade eden Martaş, "Bingöl türbeleri, şelaleleri ve doğasıyla çok güzel bir şehir fakat iş koşuya gelince olağanüstü zorlayıcı bir alan. Dağları aşırı derecede dik. Bir günde yedi sekiz tepeyi tırmanmak zorunda kalıyordum" dedi.

VE EVE DÖNÜŞ...

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde Anıtkabir'e ulaşan Rıza Martaş, "Özel izinle anı defterine imza atıp o gün yaptığım koşuyu atamıza armağan ettim. Dönüş için Eskişehir Sivrihisar'a, oradan da Afyon'a ulaştım. Afyon'dan sonra Uşak, Manisa ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda sivil toplum kuruluşu gönüllülerinden oluşan muhteşem bir kalabalık eşliğinde Saat Kulesi'nin önünde koşumu bitirdim" diye konuştu.
Koşusunu sponsor desteği almadan tamamlayan Martaş, "Para işini sivil toplum kuruluşları ve arkadaşlarımızın katkısıyla halledebildik.
Sadece kendim 40 bin liraya yakın para harcadım. Keşke sponsorlar sahiplenseydi" dedi.

1830 kilometreyi ‘iyilik’le koştu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN