• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sadece kediler kör etmiyor!

’de iki kişinin kedilerin dışkısında bulunan toksoplazma paraziti nedeniyle kör olduğu haberi gündeme bomba gibi düşerken uzmanlar farklı açıklamalar yaptı. Hijyene dikkat edilirse sorun olmayacağı da; aşının parazit riskini ortadan kaldırmadığı da söylendi

Sadece kediler kör etmiyor!
Giriş Tarihi: 23.1.2019

MERT ALPDÜNDAR

İzmir'de yıllardır kedilerle iç içe olan kimyager Gizem Yalçın ile, fobisi nedeniyle bu hayvanlara el bile sürmeyen güzellik uzmanı Ş.G'nin, kedi dışkısından bulaşan toksoplazma paraziti nedeniyle gözlerinden birini kaybetmesi, tartışmaları da gündeme getirdi.

'TEDAVİSİ MÜMKÜN'

Yeni Asır'a konuşan uzmanlar, parazitin etkilerini anlattı. İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir, "Toksoplazma özellikle hamilelerde düşük nedeni olarak bilinen bir hastalık. İnsanlar taşıyıcıdır ve çoğu zaman hastalık hiçbir belirtiye neden olmaz. Bağışıklık sistemi zayıflayan insanlarda; grip, kas ağrıları, lenf yumrularında şişme gibi belirtilere sebep olabilir. Ya da bağışıklık sistemini zayıflatan ciddi başka bir hastalık var ise parazitin etkisi artabilir. İnsanlarda toksoplazma etkenine bağlı olarak gözde görülen rahatsızlık oranı da bu kapsamda gözlenir ve çok düşük oranda tespit edildiği bildirilmiştir" diye konuştu.

'BİLİNÇLİ OLUN YETER'

Paraziti taşıyan kedilerin dışkısı ile temas sonrası gerekli hijyen kurallarına uyulmaz, eller yıkanmazsa insanlarda bulaşma söz konusu olabileceğini söyleyen Özdemir, "Yalnızca hasta kedi ile temas değil, parazit ile bulaşmış sular, toprak, besin maddeleri ile de bulaşabilir. Ancak tedavisi insanlar için de kediler için de mümkün. Veteriner hekim kontrolünde olan, paraziter tedavileri, aşıları yapılan, beslenmeleri ve sağlık durumları takip edilen hayvanlardan hastalık bulaşması söz konusu değil. İnsanların bilinçli olmaları yeterli. Sahiplenilmeyi bekleyen pek çok hayvan varken yersiz endişelerle mevcuttaki sahipli hayvanlar da terk edilmemeli" dedi.

Hayvan Hakları Federasyonu basın sözcüsü Şule Baylan ise, "Böyle bir hastalık yaygın olsa, yıllardır kör hayvanseverden geçilmezdi. En kolay açıklama, hayvana suçu atmak oluyor" diye konuştu.

'AŞILI OLMASI RİSKİ AZALTMIYOR'

Toksoplazma parazitinin kedi dışkısı ile çevreye yayıldığını ve yağmur suları ile toprağa karışabildiğini söyleyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, "Sebze ve salataların iyi yıkanması, etlerin pişirilerek tüketilmesi çok önemli. Buna dikkat ettiğimizde risk azalır. Parazitin asıl kaynağı olan kedilerle temasta dikkatli olunmalı, el yıkamaya çok özen gösterilmelidir. Evde beslenen kedilerin aşılı olduğu ve risk olmadığı fikri yanlıştır. Çünkü toksoplazmanın aşısı yoktur" dedi.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

- El hijyenine ve sık sık el yıkamaya özen gösterin.
- Bahçe işleri ile uğraşıyorsanız eldiven giyin.
- Çiğ ya da az pişmiş et (salam, sucuk, vb.) yerken dikkatli olun.
- Çiğ et ile temas ettikten sonra ellerinizi yıkayın.
- Çiğ et kestiğiniz bıçağı ve kesme tahtasını yıkamadan kullanmayın.
- Çiğ sebze ve meyveleri çok iyi yıkayın.
- Dışarıda yeşil yapraklı salataları yerken bir kez daha düşünün.
- Kedinin kumunun eldiven kullanarak 24 saat aralıklarla değiştirin ve ellerinizi yıkayın.

Sadece kediler kör etmiyor! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA