• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

sonuçları ne zaman açıklanacak? görüntüleme

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES soru ve cevapları görüntüleme

17.05.2019, 11:46

Binlerce adayın 5 Mayıs tarihinde katıldığı /1 gerçekleşti. Sonrasında , merakla beklenen ALES soru ve cevaplarını 7 Mayıs’ta 10 günlük süre için erişime açtı. Adaylar sonuçlar açıklanmasa da sınavdan geçip geçmeyeceğini anlamak için ALES puan hesaplaması yapmaya başladı. İşte tüm detaylar…

Adaylar bu gece yarısına kadar ALES temel soru kitapçığını görüntüleyebilecek. Şimdi ise gözler yeniden ÖSYM'ye çevrildi, ALES sınav sonuçları ne zaman belli olacak? Yayınlanan takvime göre ALES sonuçlarının yayınlanacağı tarih açıklandı.

ALES SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2019 ALES SONUÇLARI HANGİ TARİHTE BELLİ OLACAK?

ÖSYM takvimini yayınlandı ve ALES sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. 2019 ALES sınav sonucu 30 Mayıs tarihinde açıklanacak ve ÖSYM resmi internet sitesi olan "https://sonuc.osym.gov.tr" üzerinden sorgulanabilecek.Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES soru ve cevapları görüntüleme haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN