• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kenti olma yolunda’

’nin ilçesinde ikinci kez başkan seçilen , arazilerini birleştirerek geniş alanda modern tarım yapılmasını hedefliyor. Gülsever, genç çiftçileri de teşviklerle tarım yapmaya özendiriyor

‘Baklan tarım kenti olma yolunda’
Giriş Tarihi: 6.6.2019

Denizli'nin Baklan ilçesinde Cumhur İttifakı adayı olarak girdiği seçimi kazanan AK Partili Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, hedefinin ilçeyi tarımda marka haline getirmek olduğunu söyledi. İlçe genelinde alt ve üst yapı çalışmalarının tamamlandığını, besicilere genç çiftçi projesi kapsamında küçükbaş hayvanlarının dağıtıldığını belirten Başkan Gülsever, ilk röportajını Yeni Asır Gazetesi'ne verdi.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI TAM
Baklan'da tarımın gelişmesiyle ilgili nasıl projeleriniz ve çalışmalarınız olacak?
Ben uzun yıllar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü olarak görev yaptım. Doğduğum topraklara şimdi de başkan olarak hizmet veriyorum. Müdürlüğüm dönemimde başlattığım, çok önem verdiğim toplulaştırma çalışmasını ilçemizde tamamladık. Baklan'ın verimli arazileri artık bir bütün oldu. Baklan merkez ilçe ve mahallelerde 22 bin dekar tarım arazisinin toplulaştırma, tarla içi geliştirme ve yol yapım ihalesi 2014 yılında yapılmış ve yüklenici firma ile 2014 yılında yapım sözleşmesi imzalanarak işe başlandı.


GENÇLERİ TEŞVİK EDİYORUZ
Baklan merkezde 1076 çiftçi ailesine ait 2003 adet parsel üzerinde yapılan toplulaştırma çalışmaları sonucu parsel sayısı 1005 adede düşürülerek çiftçi arazisinde yüzde 50 bütünlük sağlandı. Aynı zamanda 75 kilometre geçmişte var olan ve yeni açılan yollar stabilize malzemelerle kaplanarak halkın hizmetine sunuldu. Artık ilçemizde tarım büyük arazilerde günün gerektirdiği tarım teknolojileriyle yapılacak. Birim alandan daha çok ve kaliteli ürün alınacak.

İlçe ekonomisi içinde büyük ve küçük baş hayvan üretimi de önemli bir yer tutuyor. Bu sektörle ilgili çalışmalarınız olacak mı?
Belediye olarak ilçemize GEKA ve TKDK aracılığıyla yatırımların gelmesine öncülük ediyoruz. Bunun yanında bakanlıklar tarafından hazırlanan projelere de dahil oluyoruz. İlçe sakinlerimizi yönlendiriyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan Genç Çiftçi projesine, ilçemizdeki besicilerimiz ilgi gösterdi. Baklan'da Genç Çiftçi Projesi'nin başlamasından bugüne toplamda 25 çiftçi ailesine 102 büyükbaş ve 242 küçükbaş hayvan destek kapsamında hibe olarak genç çiftçilere dağıtıldı. Proje kapsamında olan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeleri de yakından takip edip, ilçe sakinlerimizi projelere katılmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.

39 KM'LİK İÇME SUYU HATTI
Belediye olarak ilçede yaptığınız büyük yatırımlardan bahseder misiniz?
İlçemizde 2017 yılında başlatılan toplam bedeli 20 milyon 139 bin TL olan alt yapı projesini tamamladık. Baklan merkez mahallede yağmur suyu, kanalizasyon ve içme suyu çalışmalarında sona gelinirken en son teknoloji kullanılarak inşa edilen 500 lt/sn kapasiteli arıtma tesisi inşaatı da tamamlanarak devreye hazır hale getirildi. Proje kapsamında 39 kilometre içme suyu hattı, 40 kilometre kanalizasyon hattı, 13 kilometre yağmur suyu hattı inşaatı tamamlandı, 850 adet abone ve 2 bin 200 adet parsel bağlantısı çalışmaları yapıldı. Yeni inşa edilen arıtma tesisiyle yıllardır yaşanan çevre kirliliği ortadan kaldırıldı. İlçe merkezinde alt ve üst yapı çalışmaları tamamlandı. Bağlı mahallelerimizde ise kilit taşı döşeme işlemleri bitirildi.

SOSYAL TESİSLER HAZIR
İlçenin sosyal yaşantısıyla ilgili belediye olarak yatırım yaptınız mı?
Belediyemiz tarafından Beyelli mahallesine kültür merkezi yaptırılıyor. İlçe merkezimize yaptırılan kapalı pazar yeri sayesinde ilçe sakinlerimiz ve pazarcı esnaflarımız yazın sıcaktan, kışın soğuktan, yağmurdan ve çamurdan kurtulmuş oldu. Tekke ve Boğaziçi camilerinin restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapıldı. İlçemiz için manevi değeri bulunan Hüsamettin Gazi Türbesi elden geçirildi. Mesirelik alanlar yapılarak halkımızın hizmetine sunuldu. Bunların yanında ihtiyaç duyulan mahallelere sağlık evleri, kültür merkezleri, düğün salonları, çok amaçlı salonların yapımı tamamlandı.

JEOTERMAL KAYNAK ARIYORUZ
MADEN Teknik Arama ile birlikte ilçe merkezimizde jeotermal su arayışımız devam ediyor. Bölgedeki sondaj çalışmalarımızda bin metrenin altına indik. 3 bin metre derinliğe kadar inilecek. Çıkacak jeotermal sıcak suyu enerji üretiminde ve termal turizmde kullanmayı hedefliyoruz.

HASAN DURNA

‘Baklan tarım kenti olma yolunda’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA