• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kritik ameliyat için rektör devreye girdi

Kritik ameliyat için rektör devreye girdi
Giriş Tarihi: 11.6.2019

’da kalp ameliyatı olmak için köftecide çalışan ’in ’da çıkan haberi ses getirdi. Ameliyatı için 45 bin lira gereken 34 yaşındaki İmer için Aydın Rektörü Prof. Dr. devreye girdi

FATİH ŞENDİL

Aydın'ın Çine ilçesinde yaşayan Netice İmer, bitmek bilmeyen sağlık sorunlarıyla boğuşuyor.
19 yaşındayken beyin tümörü ve 2 yıl önce de göğüs kanserine yakalanan genç kadın, kanserle savaşında 9 kez ameliyat olurken ailesinin moral desteğiyle amansız hastalıkların pençesinden kurtulmayı başardı. Kanseri yenen genç kadının bu mutluluğu kalbindeki rahatsızlığı nedeniyle kısa sürdü. Genç kadına bu kez doğuştan kalp çarpıntısı (taşikardi) teşhisi kondu. Kalp ritmi 300'ün üzerine çıktığı için geçen yıl kalbinden ameliyat olan İmer'in kalp damarı yakıldı. Ameliyatın ardından kalp çarpıntısı geçmeyen İmer'in yapılan kontrollerinde ana kalp damarına çok yakın mesafede diğer damarında da sorun olduğu belirlendi. İmer, ikinci kez ameliyata alındı ancak ölüm riski nedeniyle ameliyat tamamlanamadı.

KREDİ İLE AMELİYAT

İki ameliyatı eşinin bankadan çektiği 50 bin lira kredi ile gerçekleştirilen İmer'in üçüncü ameliyatını olabilecek maddi gücü kalmadı. Çine'de bir köftecide çalışmaya başlayan İmer, kaşık-bıçak silip, masaları temizleyerek kazandığı yevmiye ile ameliyat parası biriktirmeye devam ediyor. Yeni Asır'a konuşan İmer, "Doktorlar 'ameliyat olmazsan, kalp damarların patlar ölürsün' dedi. Kalp rahatsızlığım nedeniyle ayakta durmamam gerekiyor. Ancak çalışmaktan başka bir çarem yok. Ameliyat olamazsam öleceğim. Kızım Sıla yalnız kalacak" dedi.

REKTÖRDEN TALİMAT

İlgili haberin Yeni Asır'da yayınlanmasının ardından Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir de İmer'e destek için harekete geçti.
Aldemir, "Ben bu ameliyat için ne gerekiyorsa yapacağım. Üniversitemizde bunun için çalışma arkadaşlarım, Başhekim ve Tıp Fakültesi Dekanı'na talimat verdim. Netice Hanım'ın sağlık sorunu için ne gerekiyorsa ben yapılmasını istedim. Ancak bunun tüm masraf giderleriniz devlete ve üniversiteye mal olmadan ne gerekiyorsa şahsım adına yapacağımı belirttim. Bu benim için önemli bir konu. Hanımefendinin örnek çalışma azmi ve yaşam sevinci herkese örnek olmalı. Kendisini yürekten kutluyorum kendisi ile irtibata geçilerek tedavisi en iyi şekilde yapılacaktır" diye konuştu.

'EĞİTİM KADAR İNSANLIK DA ÖNEMLİ'

Önce insan' prensibiyle liberal eğitim yaklaşımını benimsediklerini aktaran Rektör Aldemir, "Üniversitemizin önceliği, öğrencilerinin değişen ve belirsizleşen dünyada her güçlüğe ve yeniliğe hızla uyum sağlayabilme yeteneğine sahip, açık görüşlü, etik, öğrenmesini bilen ve seven, derinlikleri olan bireyler olarak hayata atılmalarını sağlamaktır. Eğitim kadar insanlık da önemlidir. Bu hanfendinin yaşam mücadelesinin üniversitede okuyan öğrencilerimize örnek olması için hocalarımızla görüşüp anlatacağız. Ayrıca ADÜ olarak toplumunun bir üyesi olarak sadece kişisel başarılar değil, dayanışma ve sorgulama geleneği içinde hedefine ulaşabilen mezunlar istiyoruz. O yüzden bu kardeşimizin bir an önce sağlığına kavuşması için elimizden ne geliyorsa yapacağız" açıklamasını yaptı.

KIZI ANNESİZ KALMAYACAK

Hastalıkla boğşan Netice İmer'in 9 yaşındaki kızı Sıla'nın annesiz kalmak istemediği ve bunun için de bütün gün çalıştığını öğrendiğinde çok üzüldüğünü belirten Rektör Aldemir, "Kalp rahatsızlığı nedeniyle ayakta durmaması ve 5 kilo yük kaldırmaması gerekiyormuş. Ama çalışıp para kazanıyor, kızının yalnız kalmamasını istiyor. Biz kızının annesiz kalmaması için elimizden ne gerekiyorsa yapacağım" diye konuştu.

Kritik ameliyat için rektör devreye girdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN