• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

devri yarın kapanıyor

Temel lise devri yarın kapanıyor
Giriş Tarihi: 13.6.2019

Dershanelerin kapatılmasının ardından geçici düzenlemeyle faaliyetlerini sürdüren Temel Liseler, eğitim öğretim yılının sona ereceği yarın kapatılıyor. 890 temel lisede 160 bin 650 öğrenci, başka özel okullara gidebileceği gibi, puanları yeterli olanlar da merkezi sınavla öğrenci alan okullara gidebilecek

Dershanelerin kapatılmasının ardından Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nda yapılan geçici düzenlemeyle açılan Temel Liseler, 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılının son bulacağı yarın kapanıyor. MEB'in hangi şartlarla kapanıp, hangi kurumlara dönüşecekleri konusunda taahhütte bulunduğu Temel Liseler artık öğrenci kaydı alamayacak, eğitime devam edemeyecek.

EK SÜRE TANINMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 il valiliklerine resmi yazı gönderdi. Temel liselerin kapanmasıyla öğrenciler, özel okullara geçiş yapabileceği gibi puanları yeterli olan öğrenciler merkezi sınavla öğrenci alan sınavlı okullara gidebilecek. Puanları yetmeyenler ise bulundukları mahallelerdeki devlet okullarına yerleştirilecek.
MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 4 yıllık kanuni süresi dolanlarla birlikte, dönüşümünü taahhüt etmiş, yeni binasını tutmuş ama inşaatta birtakım eksiklikleri olan yani çeşitli sebeplerle dönüşememiş kurumla ra artık ek süre verilmeyecek.

160 BİN 650 ÖĞRENCİ

Dönüşme sürecine girmiş ama dönüşememiş liselerle birlikte tüm temel liseler yarın kapatılacak. Temel liselerin kapanmasıyla 890 temel lisede 160 bin 650 öğrencinin durumunun ne olacağı sorusunun yanıtı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre temel liseler kapanınca öğrenciler, başka özel okullara gidebileceği gibi, puanları yeterli olan öğrenciler merkezi sınavla öğrenci alan sınavlı okullara gidebilecekler. Puanları yetmeyeler ise bulunduğu mahalledeki devlet okullarına yerleştirilecek. Yetkililer, bunun için gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

AÇIĞA ÇIKACAK ÖĞRETMENLERE ÖZEL FORMÜL

Kapanacak liselerde açığa çıkacak öğretmenlerin de değerlendirilmesi için iki formül söz konusu. Bu öğretmenler destekleme ve yetiştirme kurslarına dışarıdan öğretmen görevlendirmesi ile değerlendirilebilecek. Kapanan temel liseler veya özel öğretim kurslarındaki öğretmenler, müracaat etmeleri halinde bulundukları ilde hem okullardaki hem de halk eğitim merkezlerince mezunlar için sürdürülen destekleme ve yetiştirme kurslarında görevlendirilebilecek.

TÜLAY CANBOLAT

Temel lise devri yarın kapanıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN