• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

, taşıma suyla değirmen döndürüyor

İZSU, taşıma suyla değirmen döndürüyor

21.06.2019, 09:17

’de yetersiz kaldı. Büyükşehir, Karantina Meydanı’ndan denize, kanalizasyon suyu boşalttı. , kalıcı çözüm yerine çareyi vidanjörlerle su çekmekte buldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçkuyular'dan sonra şimdi de Karataş'ta denizi kirletirken suçüstü yakalandı. 2000 yılında devreye sokulan Büyük Kanal Projesi kapsamında, denize dökülen evsel atıkları Çiğli'deki arıtma tesisine yönlendirmek amacıyla inşa edilen kolektör hattı, boru çaplarının küçültülmesi nedeniyle zaman içinde yetersiz kaldı. Durum böyle olunca özellikle sabah ve akşam, su kullanımının fazla olduğu saatlerde kolektör hattının zarar görmemesi için, sistemin sigortası niteliğindeki bacalardan denize arıtılmadan evsel atık verilmeye başlandı.

SUÇÜSTÜ YAKALANDI
Geçtiğimiz yıl Üçkuyular'da Hava Eğitim Komutanlığı'nın denize bakan kısmında denize kaçak deşarj yaparken İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından suçüstü yakalanan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin su ve kanalizasyon şirketi İZSU, aradan geçen 1 yıllık zaman dilimi içinde sorunu kökünden halledecek kalıcı çözümler üretmek yerine seyirci kalmayı tercih etti. 2018 yılı ortalarında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada Üçkuyular ile Konak'taki Gümrük Pompa İstasyonu arasında yetersiz kalan mevcut kolektör hattına ilave olarak yeni bir kolektör hattının inşa edileceğini söylese de aradan geçen zaman içinde hiçbir adım atılmadı. Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte körfezden ve dere yataklarından etrafa yeniden pis kokular yayılmaya başladı. 1 yıl boyunca körfeze akan kirliliğe seyirci kalan İZSU vatandaşlardan gelen şikayetler artınca çareyi kanal açma araçlarını ve vidanjörleri Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na yönlendirmekte buldu.

TEPKİ ÇEKTİ
Sahil boyunca konuşlanan vidanjörlerin kolektör hattını rahatlatmak için kanaldan atık su çekmesi kafa karıştırdı. Bu arada Üçkuyular Vapur İskelesi'nin önünde yaşanan kaçak deşarj olayının bir benzeri de Karantina Taşıt Altgeçidi'nin denize bakan kısmında ortaya çıktı. Belediye tarafından altgeçit inşa edilirken döşenen borulardan denize atık su verilmesi vatandaşları isyan ettirdi. Olay yerinden çektikleri görüntüleri sosyal medyada paylaşan İzmirliler, Büyükşehir'e çağrıda bulunarak kirliliğin bir an önce durdurulmasını istedi. Büyükşehir ise suların evsel atık değil, yeraltı suyu olduğunu iddia etti. Dokuz Eylül Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Vidanjörler sahilde çalışıyor. Bunlar gelip geçici çözümler. Tunç Soyer, '3 yıl sonra yüzülecek' dedi. 3 yıl değil, 33 yıl sonra bile bu körfezde yüzülemez. Derelerin betonlanması tamamen yanlış. Hala devam ediyorlar. 17 yıldır aynı şeyi konuşuyoruz. Derelerden ne zaman temiz su gelirse o zaman körfezde yüzülür" dedi. Vatandaşlar, "Koku denizden geliyor sandık. Vidanjörler gelip geçici bir çözüm. Kokudan yürüyemiyoruz" dedi.

Egeli Sabah

İZSU, taşıma suyla değirmen döndürüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN