• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de Şatoda ikinci tadilat

İzmir'de Şatoda ikinci tadilat

25.06.2019, 09:36

Başkan Soyer’in konuta çevirdiği Şato, ikinci kez tadilata gidiyor. Büyükşehir, arkeolojik SİT bölgesindeki yapıda tadilat için Koruma Kurulu’na başvurdu

31 Mart yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Tunç Soyer, Varyanttaki Tarihi Şato Restoranı başkanlık konutuna dönüştürdü. İçlerinde CHP İzmir İl eski Başkanı Kemal Karataş'ın da bulunduğu partili partisiz çok sayıda İzmirli halka mal olmuş tarihi bir yapının konuta dönüştürülmesi kararına tepki gösterdi. Geçtiğimiz haftalarda tarihi binaya doğalgaz hattı döşeten Tunç Soyer, Şatoda hiçbir tadilat yapmadıklarını sadece geçip oturduklarını söylese de basına yansıyan yıkık duvar fotoğrafları Soyer'i yalanladı. Haberleri ihbar kabul eden İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Konak ilçe sınırları içinde yer aldığı için ilçe belediyesine yazı yazarak Şato'da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan iş ve işlemler hakkında belediyeden bilgi istedi.

BAŞVURU YAPILDI
Konak Belediyesi, koruma kurulunun yazdığı yazıya henüz yanıt vermezken gündeme bomba gibi düşen yeni bir gelişme oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tunç Soyer'in ailesi ile birlikte ikamet ettiği Varyanttaki eski şato restoranda ikinci kez tadilat yapma kararı aldı. Ardından da İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Bölge Kurulu'na başvuruda bulunarak tadilat projesi için onay istedi. Tadilat projesinin kapsamı konusunda herhangi bir bilgi verilmezken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tadilat başvurusunun bugün koruma kurulu toplantısında görüşülüp karara bağlanacağı öğrenildi.

BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK
Koruma kurulunun onay vermesi halinde İzmir Büyükşehir Belediyesi, kurula sunduğu tadilat projesi kapsamında Tarihi Şato Restoran'da kapsamlı bir tadilat çalışması başlatacak. İzmirliler'in vergileri ile oluşturulan kaynakların bir kısmı yine Şato'da yapılacak tadilat için harcanacak.

Egeli Sabah

İzmir'de Şatoda ikinci tadilat haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA