• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de sonrası satış furyası

’li Başkan , belediye mallarını satmaya devam ediyor. Mazbatasını aldıktan sonra 202 taşınmazı satan Soyer, 7 daire için ihale kararı aldı

İzmir'de seçim sonrası satış furyası

25.06.2019, 09:26

Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde belediyeye ait çok sayıda gayrimenkulü piyasa değerinin çok çok altında sattığı için eleştiri konusu olan CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer eski alışkanlıklarından vazgeçmedi. 30 Mayıs'ta mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesine ait Karabağlar Yaşar Kemal Mahallesindeki 107 daireyi satan Soyer, ardından da Buca'da mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait imarlı 95 taşınmazı satışa çıkardı. CHP'li Soyer son olarak Çiğli, Karşıyaka ve Bayraklı'da yer alan toplam 7 adet taşınmazı satmak için harekete geçti. Mali kriz için sürekli kaynak arayışında olan CHP'li Büyükşehir'in bu satışları ne zaman bitireceği merak konusu oldu. Yaklaşık iki ay içinde satış işlemlerinin sürmesi belediye kulislerinde "Seçim bitti, Soyer satışlara devam etti" yorumlarına neden oldu.'Muhtelif taşınmazlar' başlığı altında verilen ilan bilgilerine göre ihale ve teklif açma tarihinin 4 Temmuz Perşembe olduğu belirtildi. İhale Büyükşehir Belediyesi'nin encümen salonunda saat 14:00'te gerçekleşecek.

600'ER BİN LİRA
Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Mahallesi'nde bulunan ve 116 metrekare büyüklüğünde olan 3 daireyi 600'er bin TL'ye satma kararı aldı. Daire başına geçici teminat bedeli ise 18 bin TL olarak belirlendi. Belediye, Çiğli'nin Balatçık Mahallesinde yer alan 70 metrekarelik dair için de 225 bin TL'lik satış bedeli açıkladı. Geçici teminatın ise 6 bin 750 TL oldu aktarıldı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Karşıyaka'da da 3 adet daireyi satılığa çıkardı. Dedebaşı Mahallesi'nde bulunan 105 metrekarelik dairelerden bir tanesi için 525 bin TL'lik satış bedeli uygun görüldü. Dairenin geçici teminatı noktasında 15 bin 750 TL belirlendi. Diğer daire için de 510 bin TL'lik satış bedeli açıklanırken geçici teminata dair de 15 bin 300 TL'lik tutar istendi. Yine Dedebaşı Mahallesi'nde bulunan 136 metrekarelik daire için ise 660 bin TL'lik satış bedeli açıklandı. Bu dairenin geçici teminatının ise 19 bin 800 TL olduğu belirtildi.

BORÇ BATAĞINDA
SATIŞLARI değerlendiren eski AK Partili meclis üyesi Bilal Doğan, "İzmir Büyükşehir'in şu ana kadar kamuya mal olan bir projesi yok. Cari giderler ön planda, savurganlık ön planda ama buna rağmen Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden bir tanesi... Büyükşehir'in 2019 yılı bütçesi 6 milyar lira... 31 Aralık 2018 yılı itibariyle 3 milyar 100 milyon borcu bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz yıl boyunca 300 milyon lira faiz ödeyecek. Türkiye'de borç batağında olan böyle bir belediye yok" diye konuştu.

Egeli Sabah

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi borç batağında!

İzmir'de seçim sonrası satış furyası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA