• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kan bekliyor

Safari Metin kan bekliyor
Giriş Tarihi: 15.8.2019

, arkadaşlarının deyimiyle , 1 yıldır bakımını üstlendiği şizofren annesinin kurbanı oldu. Anne ’ın ateşe verdiği eve eşyaları kurtarmak için yeniden giren Günen, alevlerin arasında kaldı. Hastanesi’nde 1 aydır tedavi gören Günen’in ameliyat olabilmesi için kan gerekiyor

HABER ÖTESİ/ HACER ÖNOĞLU ÜLGER

Metin Günen ve kız kardeşi B.Ş. Balıkesir Burhaniye'de doğmuşlardı ve kendilerini bildiklerinden beri anneleri Emine Kayahan, şizofreni hastasıydı. B.Ş. 3 yaşındayken babalarını kaybetmişlerdi. Metin Günen ve B.Ş. o andan itibaren kendilerini annelerinin babaannesinin evinde buldular. Babasız ve hasta annelerinden uzak bir hayat yaşıyorlardı. Annelerinden uzaktılar çünkü onun tedavi görmesi gerekiyordu. Bir aile, daha başından parçalanmıştı ve toparlanacak durumda değildi. Anneleri psikolojik durumu biraz düzeltince yeni bir evlilik yapmıştı. Bu anneleri için iyi bir gelişmeydi ama onlar için değişen bir şey yoktu.

KELEPÇEYLE HASTANEYE

GENÇLIK yıllarında annelerinden çok çektiler. Çünkü anneleri hastaydı ve onlara olmadık iftiralar atıp karakola giderek şikayette bulunuyordu, bu yüzden defalarca karakolluk olmuşlardı. Artık polisler bile ağabey-kardeşi ifadeye çağırmaktan yorulmuştu. Bazen annelerinin durumu o kadar kötüleşiyordu ki onu hastaneye götürebilmek için kelepçelenmesi gerekiyordu. Ege Üniversitesi ve Tepecik Hastanesi'ne defalarca yatması gerekmişti.

ANNEDEN GELEN ŞİDDET

Metin Günen ve kardeşi B.Ş. yıllar içinde evlenmiş kendi hayatlarını kurmuşlardı. B.Ş. annesiyle neredeyse hiç görüşmüyordu. Ayda yılda bir belki hatırını soruyordu. Anne nedir bilmiyordu ki. Metin Günen arkadaşlarının deyimiyle Safari Metin de annesini arada bir yokluyordu ama onunla ilgilenen bir kocası olduğu için pek de merak etmiyorlardı. Ta ki geçen yıl Kurban Bayramı'na kadar. Geçen yıl bu zamanlarda 71 yaşındaki anneleri Emine Kayahan kocasını toprağa vermişti. Artık bekar olan Metin Günen de annesinin Edremit'teki evine taşınma kararı aldı. Annesiyle ilgilenmek istiyordu; ne kadar zor olduğunu bilse de. Kız kardeşi bir ziyaretinde ona, "Anneme sen bakamazsın, onu rehabilitasyon merkezine yatırmamız lazım" dediğinde tartışmışlardı. B.Ş. aynı gün annesinin şiddetine de maruz kalmıştı. Beline yediği tekmenin ardından bir daha annesinin yanına uğramama kararı almıştı.

ATEŞLE OYNUYORDU

Metin Günen, kız kardeşinin dediklerine kulak asmamış, annesiyle kalmaya devam etmişti ama işler sandığı kadar kolay değildi. Annesinin şiddetinden korunmak için yattığı odanın kapısını zincirliyordu. Geceleri yattığı odaya annesinin gelmesinden ve kendisine zarar vermesinden korkuyordu. Çünkü sık sık tartışıyorlar ve annesi hep yangın çıkarmakla tehdit ediyordu. Bazen elindeki yanık sigaralarla koltuğu tutuşturuyor, bazen de sobanın ateşiyle oynuyordu. Metin Günen hep son anda müdahale edip evi yanmaktan kurtarıyordu. Mahalleli de anne-oğulun sürekli tartışmalarından bıkmıştı. Her defasında polisi aramak zorunda kalıyorlardı. Hatta bir keresinde imza toplayıp anne-oğlu mahalleden attırmayı bile düşünmüşlerdi.

DIŞARDAN İZLİYORDU

4 Temmuz gecesi Metin ve annesi Emine Kayahan yine tartışmaya başladılar. Komşuları polisi ya da B.Ş'yi aramak konusunda kararsız kalmış ancak aramaktan vazgeçmişlerdi. Yine aynı şeyler olacaktı. Anneoğul tartışacak, sonra ortalık yine sessizliğe bürünecekti. Ancak bu sefer öyle olmadı. Evlere giren duman kokusu herkesi şaşkına çevirmişti. Sokağa çıktıklarında Emine Kayahan'ın evinden dumanlar yükseldiğini gördüler. Emine Kayahan, dışarıdan evinin yanışını izliyordu. Hemen itfaiyeyi aradılar.

1 AYDIR TEDAVİ GÖRÜYOR

Metin Günen de duman kokusuna uyanmış ve kendini dışarı atmıştı. Ancak o hiç düşünmeden yanan eve tekrar girdi. Amacı eşyaları kurtarabilmekti. Tam bu sırada çöken tavan üzerine düştü. Bir anda alevler içinde kalan Metin Günen'i olay yerine gelen itfaiye kurtardı. Günen kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi'nde 1 aydır tedavi görüyor. Vücudunun yüzde 70'i yanık ve sağlığına kavuşması için ameliyat olması gerekiyor. Ancak Günen'in bu ameliyatı olabilmesi için yakınlarından Ege Üniversitesi Kan Merkezi için kan bulmaları isteniyor. Ameliyatı için çok fazla kana ihtiyaç duyulan Günen için kan aranıyor.

'AMELİYAT SÜREKLİ ERTELENİYOR'

Metin Günen'in kız kardeşi B.Ş. kan vermek isteyenlere sesleniyor: "Ağabeyimin sağlığına kavuşması bu ameliyata bağlı. Kan bulamadığımız için ameliyat sürekli erteleniyor. Duyarlı insanlardan yardım bekliyoruz" diyor.

Safari Metin kan bekliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN