• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Halkla aramızdaki duvarları yıktık

Halkla aramızdaki duvarları yıktık
Giriş Tarihi: 22.8.2019

Vatandaşın 5 yıllık döneminde belediyeye küstüğünü belirten Demirezen, “İlk işimiz halka kapımızı sonuna kadar açmak oldu. Çözüm odaklı belediyecilik anlayışını hızla hayata geçirdik” dedi

İzmir'in, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra çiçeği ile ünlü şirin ilçesi Bayındır'da, AK Partili Belediye Başkanı Uğur Demirezen ile makamında bir araya geldik. Başkanın ilk 150 günlük icraat dönemini ve beş yıl içinde gerçekleştirmek istediği projeleri konuştuk. Röportaj başlamadan önce makam odasının kapısının ardına kadar açık olması dikkatimi çekti. 'Niye kapıyı açık tutuyorsunuz?' diye sorduğumda ise Başkan Uğur Demirezen, "Makamlar gelip geçicidir. Şu an, Bayındır Belediye Başkanı olabilirim, ancak oturduğum makamın gerçek sahibi Bayındırlılardır. O yüzden kapıyı kapatmaya gerek yok" dedi. Demirezen, "Sorun değil, çözüm odaklı belediyecilik anlayışını benimsedik. Hükümetimiz ile uyum içinde çalışıyoruz. Beş yılın sonunda İzmir'in parmakla gösterilen örnek ilçesi olacağız" diye konuştu.

AK Parti ile yeni bir dönem başladı. Bayındır için yaptığınız ilk çalışma ne oldu?
Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, "Tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen Bayındır yaptığımız uygulamalarla çiçek gibi oldu. Kaybedecek bir günümüz bile yoktu. Bayındır için hemen çalışmalara başladık. CHP döneminde, halk ile belediye arasına örülen kalın duvarları kaldırdık. Gönül belediyeciliğini samimi şekilde uygulamaya başladık. Halkımızı dinleyerek çözülmesi gereken acil sorunları belirledik. Çözüm odaklı belediyecilik anlayışını hızla hayata geçirdik" dedi.

TASARRUF TEDBİRİ ALDIK
İlk 150 günlük icraatınızın sonunda halkın desteği arttı mı?
Eğer dürüst davranıp yalan söylemiyor ve gerçekçi yaklaşıyorsanız halkın güçlü desteğini de alıyorsunuz. Bizler güçlü ve güzel yarınlara hazır bir Bayındır için çalışıyoruz. İlk uygulamamız tasarruf tedbirleri oldu. Yaklaşık 48 milyon TL tutarında bütçeye sahibiz. CHP'nin, lale devri sona erdi. Kiralık araçların çoğunu geri gönderdik. Bunların içinde lüks makam araçları da var. Beş aydır personel maaşlarını aksatmadan ödüyoruz. Mali yönden iç açıcı olmayan bir belediyeyi devraldık. CHP'nin yaptığı gibi kolay yolu seçip de bugüne kadar belediyeye ait hiçbir arsayı veya mülkü satmadık."


Başkan Uğur Demirezen, arkadaşımız Nadir Uysal'a 150 günlük icraatlarını anlattı.

KASABA PANAYIRI GİBİYDİ
Uluslararası Çiçek Festivali'nde neler yaptınız?
Mazbatayı alıp, hemen 22'nci Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali'nin hazırlıklarına başladık. Kasaba panayırı havasından kurtulan festivalimiz tekrar uluslararası boyut kazandı. 1 milyonu aşkın ziyaretçimizi başarıyla ilçemizde ağırladık. Kültür, sanat ve tanıtım alanında son derece başarılı bir organizasyona imza attık. Seneye daha kapsamlı bir festival gerçekleştireceğiz.

Festivalin ardından Ramazan ayı başladı. Ramazan'da hangi çalışmaları yaptınız?
Bayındırlıların katkılarıyla ramazan ayı boyunca şehrimizin her köşesinde iftar sofraları kurduk. Gönül belediyeciliği çerçevesinde iftar sofraları birlik ve beraberliğimizin sembolü oldu.

15 Temmuz'da ses getiren etkinliklerinizi anlatır mısınız?
Hain darbe girişimin ardından belediye meclisi 5 Ağustos 2016'da 'Üç Oluk' meydanının ismini Demokrasi ve Laiklik Meydanı olarak değiştirme kararı almış ama uygulamamıştı. Öncelikle meydanı ışıklandırarak, çeşitli düzenlemeler yaptık. 15 Temmuz, Demokrasi ve Laiklik Meydanı'nı halkımızın hizmetine açtık. Allah, milletimize böyle kara günleri bir daha göstermesin.

GENÇLERE İŞ OLANAĞI
Araç ve makine parkınızı maliyetsiz güçlendirmeyi nasıl başardınız?
Tarım ve Orman Bakanlığımız ile temasa geçtik. Belediyemize 1 adet greyder verecekler. Türkiye Belediyeler Birliği, 1 adet kepçe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise kamyon verecek. Kendi imkanlarımız ile birlikte araç ve makine parkımızı genişletip modernize ediyoruz.

Güneş Enerjisi Santralı (GES) projeniz nedir?
Güneş enerjisinden elektrik üretip, ihtiyacımız fazlasını da satacağız. Belediyemiz bütçesine ek gelir sağlayacağız. Yer tahsisi yapıldı. Yakapınar mahallesinda 91 bin metrekare alanı kullanacağız. Çevre İzni Danışmanlık (ÇED) raporunun onaylanmasını bekliyoruz.

Sonraki projeler?
Ergenli ve Uladı barajları hızla tamamlanacak. Tarımsal OSB kurulacak. Torbalı-Tire-Ödemiş tren hattı iyileştirilerek elektrikli hale getirilecek. Araç muayene istasyonu kurulacak. Artık insanlarımız çevre ilçelere gitmek zorunda kalmayacak. Dört yıllık fakülte ve yeni hastane binası için hemen harekete geçilecek. Yaklaşık 200- 250 gencimizin yeni iş olanağına kavuşacağı çağrı merkezi kurulacak."


DOĞALGAZ YAYGINLAŞACAK
Kısa dönem projeleriniz nedir?
"ESKİ PTT binasını yıktık. Yerine, yeni belediye hizmet binasını yapacağız. Garaj, otopark ve kapalı pazar yeri projelerimiz hızla hayata geçirilecek. Çırpı, Karaveliler ve Zeytinova sağlık ocakları ile 112 istasyonlarının yapımına başlanacak. "30-50 kişi istihdam sağlayacak biogaz enerji merkezi kuracağız. Çiçekçilik ihtisas alanı oluşturacağız. Doğalgazın hızlı bir şekilde tüm mahallelere yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. TOKİ evlerinin projelendirilmesi ve yeni evlerin inşasını sağlayacağız. Et ve Balık Kurumu Mezbahasının ilçemizde kurulmasını sağlayacağız. Tüm dinamiklerimizi harekete geçireceğiz. Beş yılın sonunda halkımızın karşısına işimizi yapmanın verdiği huzur ile çıkacağız."

NADİR UYSAL

Halkla aramızdaki duvarları yıktık haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN