• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hayat kurtaran ekibe meze sipariş ettiler!

Hayat kurtaran ekibe meze sipariş ettiler!
Giriş Tarihi: 4.9.2019

’ni meşgul edenlerin istek ve sözde şakaları pes dedirtti. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü , “Mezem bitti, getirir misiniz ya da burada çok sayıda ölü var, mezarlıktayım ambulans lazım’ diye telefonlar alıyoruz” dedi

Manisa'da, 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayanların istekleri pes dedirtti. Hayat kurtaran ekiplerin yönlendirildiği merkezi arayanlar, 'mezem bitti getirir misiniz', 'evin içinde kumandayı kaybettim, bulur musunuz, ' Acil ambulans gönderin, burada çok sayıda ölü var, burası mezarlık' gibi sözlerle 112'yi meşgul ediyor. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ali Dedeler, asılsız ihbar yapan 23 kişinin tespit edildiğini ve 345 lira ceza kesildiğini açıkladı.

YÜZDE 63'Ü ASILSIZ

Acil çağrı hizmetlerini tek numarada toplayan 112 Acil Çağrı Merkezi'nin başı asılsız ihbarlarla dertte. Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ali Dedeler, acil çağrı hizmetleri ve asılsız aramalarla ilgili bilgi verdi. Ali Dedeler, "2018'de 1 milyon 796 bin çağrı geldi. 2018'de asılsız çağrı oranı yüzde 76'ydı. 2019'un ilk 8 aylık sürecinde 1 milyon 48 bin 800 çağrı geldi, 400 bin çağrıyı kurumlara aktardık. 648 bin asılsız çağrı yapıldı. Şu an itibariyle ortalama asılsız ihbar oranı yüzde 63'e düştü. Ancak yazın okulların tatil olmasıyla asılsız çağrı oranı artıyor" dedi.

ABSÜRT İSTEKLER

112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen asılsız çağrıların bazıları da duyanları şaşırttı. Deleler, arayan kişilerin pes dedirten isteklerinden örnekler vererek, "Devletin ambulansını, polisini biz yönlendiriyoruz. Personel kilometrelerce yol gidiyor, başka gerçek vakalara müdahale etmesi gerekirken boşuna meşgul ediliyor. Alkollü şahıslar gece saatlerinde maalesef çok fazla rahatsız ediyor. 'Mezemiz bitti, getirir misiniz?', 'evin içinde kumandayı kaybettim, bulur musunuz?' gibi absürt isteklerde bulunuyorlar. Aslında yetişkinler daha büyük sorun. Anne arıyor, 'Alo de yavrum, bak karşıda abla var' gibi sözler söylüyor. Şaka yaptığını düşünen kişiler de var. Onlar da, 'Acil ambulans gönderin, çok sayıda ölü var' diyor. Yerini sorduğumuzda ise 'mezarlıktayım' cevabını alıyoruz. Bir ay içinde bin 500 kez arayan vatandaşlar var" dedi.

NERMİN UÇTU

Hayat kurtaran ekibe meze sipariş ettiler! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN