• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nda yeni kaya resimleri

Madran Dağları’nda yeni kaya resimleri
Giriş Tarihi: 7.10.2019

Çine'deki 'nda kadın figürlü çok sayıda kaya resminin olduğu tespit edildi. Kültür ve 'nın izinleriyle arkeolog ile , kaya resimlerini görmek için 'na çıktı.

AYDIN Çine'deki Madran Dağları'nda kadın figürlü çok sayıda kaya resminin olduğu tespit edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izinleriyle arkeolog Dietmar Gansera ile Nurten Atik Ganseri, kaya resimlerini görmek için Madran Dağı'na çıktı. Alman arkeolog, antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları'nda daha önce bulunan kaya resimlerinden 60 kilometre uzaklıkta yeni kaya resimleri buldu. Devasa büyüklükteki bir kaya duvarına çizilen resimlerde bir kadın figürü, iki bezeme, ikisinin ayrı çizilmiş kadın eli belirlendi. Kaya resimlerinin 8 bin yıl öncesine ait olduğu öğrenildi.

KAZIM YÖRÜKCE

Madran Dağları’nda yeni kaya resimleri haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN