• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Neden ağzımız kokar? kokusunun nedenleri neler? İşte ağız kokusunun az bilinen nedenleri...

kokusu herkesin başına gelen ve herkesi rahatsız eden bir durumdur. Bu duruma sebep olan birçok etken olabilir. Ama en baştan , bağırsak sistemi olmak üzere vücudun birçok organı bu durumun nedeni olabilir. Peki, neden ağzımız kokar? Ağız kokusunun nedenleri neler? Kulak  Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgi verdi.

Neden ağzımız kokar? Ağız kokusunun nedenleri neler? İşte ağız kokusunun az bilinen nedenleri...

29.06.2020, 15:53 Güncelleme Tarihi: 29.06.2020,16:02

Ağız kokusu dikkat etmemiz gereken bir durum. Hem sağlık açısından hem de toplumsal olarak bulunduğumuz ortaöda rahatsızlık verebilir. Bu duruma sebep olan birçok neden var. Bunlar en başında mide ve bağırsaklardan kaynaklanan rahatsızlıklar yer alıyor. Bu konuda doğru bilgiye sahip olup yapılması gerekenleri bilmek çok önemli. Peki, neden ağzımız kokar? Ağız kokusunun nedenleri neler? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgi verdi. İşte Doç. Dr. Yıldırım'ın açıklamaları:

- Fizyolojik olarak herkeste uzun süren açlık ve susuzluktan sonra görülebilir, sabahları görülebilir, kişilerin beslenme tercihlerine göre de oluşabilir.

- Hastalık olarak bakıldığında en önemli sebeplerden birisi bademciklerde oluşan girintilerde kalan gıda artıklarının zaman içerisinde kokuşması sonucu ortaya çıkan ağız kokusudur.

- Bademciklerin genel yapısı gereği üzerinde girintiler vardır biz bunlara kript diyoruz, kriptler kişiden kişiye farklılık gösterebilir bazı insanlarda daha büyük bazı insanlarda daha küçük olabilir.Bu girintiler bazen saklı kalabilir, yutma esnasında parçalanan gıdalar bu girintilere girerek buraya yerleşir ve zaman içerisinde kokmaya başlar, saklı kalan bu gıda artıklarını kokunun dışında boğaz ağrısı, yutarken takılma hissi, boğazdan kulağa doğru vuran ağrı ve boyunda dokunma ile hassasiyet artışı ile saptanabilir.

- Bazı insanlar zaman içerisinde bu beyaz artıkları kendi elleriyle çıkararak burayı temizlediğini düşünür ancak tekrar buralara giren gıda artıkları yeniden aynı belirtilere neden olur.

-Bazı hekimler hastalarda değişken olan boğaz refleksi nedeniyle görünen bu beyazlıkları yanlışlıkla enfeksiyon sanarak yanlış teşhis koyabilirler.

- Bademciklerdeki bu gıda artıkları normal bakışta fark edilmeyebilir, kulak burun boğaz uzman hekimi tarafından endoskopik muayene ile ancak görüntülenebilir.

- Bademcikler üzerindeki gıda artıklarının tedavisi İlaçla mümkün değildir.Zaman içerisinde kendiliğinden de geçmez, kronik enfeksiyonlara neden olarak hayat kalitesini etkiler.

Neden ağzımız kokar? Ağız kokusunun nedenleri neler? İşte ağız kokusunun az bilinen nedenleri... haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA