• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aşılamada ilk 10’dayız

Türkiye, 2 milyon 604 476 aşılama ile 9’uncu sıraya yükselerek Fransa, İspanya, Polonya, Rusya, İtalya ve Kanada gibi ülkeleri geride bıraktı. Dr. Ateş Kara, ülkeye Şubat sonuna kadar 30 ila 50 milyon doz aşının daha geleceğini söyledi. Türkiye’de hızlı aşılama çalışmaları Alman medyasını bile şaşırttı.

Aşılamada ilk 10’dayız

9.2.2021

Türkiye, en çok aşı uygulayan ilk 10 ülke arasına girerek 9. sırada yer aldı. Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Şubat ayı sonuna kadar Türkiye'ye toplamda 30 ile 50 milyon doz aşı geleceğini belirterek, "Türkiye şu an itibari ile dünyadaki korona aşılama sıralamasında 9'uncu ülke" dedi.

ALMAN BASININDAN ÖVGÜ
Kara, Türkiye'nin, Fransa, İspanya, Polonya, Rusya, İtalya ve Kanada gibi ülkeleri geride bırakarak 2 milyon 604 476 aşı ile dünyada 9. sırada yer aldığını belirtti. Türkiye'de sorunsuz ilerleyen aşı kampanyası Alman medyasını da şaşırtıyor. Alman basını "Almanya'dakinden daha fazla kişi Türkiye'de aşılanıyor, kampanyada karmaşadan eser yok" diye yazdı. Alman Tagesschau kanalı Türkiye'deki yeni tip korona virüs mücadelesini ele aldı, "Aşı karmaşasından eser yok" başlığıyla bir haber yayınladı. Diğer ülkelere göre geç başlanılsa da Türkiye'de aşı kampanyasının sorunsuz ilerlediği belirtilen yazıda Almanya ile kıyas yapıldı. Türkiye'de Almanya'dakinden daha fazla kişinin aşılandığı şu sözlerle vurgulandı: "Türkler aşıyı Almanlardan çok sonra aldı. Ancak o zamandan beri yaklaşık 2.5 milyon kişi aşılandı. Almanya'da ise 3 Şubat itibariyle sadece 2.1 milyon kişi aşılanabildi" karşılaştırması yapıldı. Haberde, kampanyanın sorunsuz ilerlemesinden övgüyle bahsedildi.

ŞAŞIRTICI DERECEDE BASİT
Haberde "Randevular ve organizasyon Türkiye'de çoğunlukla sorunsuz işliyor. Şaşırtıcı derecede basit. Türk aşı yardım hattından önce bir elektronik mesaj alacaksınız: Kimlik numara-nızı hazır bulundurmalısınız. Ayrıca uygulama üzerin-den de randevu alınabileceği belirtiliyor" denildi. Haber-de aşı kampanyasına başvu-ran ve kolaylıkla randevu alıp aşı olan örneklere yer veril-di. Aşıların ücretsiz olduğunun altı çizi-lirken aşı olanla-rın memnuniye-ti aktarıldı ve sürecin sorun-suz işlemesine dikkat çekildi.

Fatih ŞENDİL

Aşılamada ilk 10’dayız haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.